
Creamy Roasted Garlic Butternut Squash Pasta
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Pasta in a silky sauce of roasted butternut squash, garlic and ricotta finished with sage brown butter, gouda and parmesan, topped with crispy prosciutto.
Ingredients
- extra virgin olive oil15 ml
- butternut squash — cubed280 g
- garlic cloves8 ea
- fresh thyme leaves5 g
- fresh rosemary — chopped4 g
- prosciutto100 g
- ricotta125 g
- dried pasta450 g
- salted butter28 g
- fresh sage — chopped2 g
- gouda cheese — shredded55 g
- parmesan — grated35 g
Method
- Preheat the oven to 400°F (200°C).
- On a baking sheet, toss together the olive oil, butternut squash, garlic, thyme, half the rosemary and a pinch each of chilli flakes, salt and pepper. Arrange the prosciutto around the squash. Bake 20 minutes, check the prosciutto, then bake another 10-15 minutes, until the squash is tender.
- Add the butternut squash, garlic and ricotta to a food processor and puree until smooth. Season with salt and pepper.
- Bring a large pot of salted water to a boil and cook the pasta according to the package directions until al dente. Reserve 1 cup (240 ml) of the pasta cooking water, then drain.
- In a large skillet, melt together the butter, sage and remaining rosemary. Cook until the butter is browning, then add the butternut puree and 1/2 cup (120 ml) pasta water, stirring until combined. Melt in the gouda and parmesan.
- Add the pasta to the sauce and toss to combine, thinning with a little more pasta water if needed.
- Divide between plates and top with extra parmesan and the crispy prosciutto.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- Leave out the prosciutto
Skip the prosciutto on the baking sheet and roast the squash for the same 30 to 35 minutes; crisp a few extra sage leaves in the butter for crunch on top.
Vegetarian
- Leave out the prosciutto
Skip the prosciutto on the baking sheet and roast the squash for the same 30 to 35 minutes; crisp a few extra sage leaves in the butter for crunch on top.
Gluten-free
- 450 g Gluten-free pasta instead of dried pasta
Cook the gluten-free pasta to its packet time and reserve the water as written; its water is less starchy, so add it to the sauce a little at a time.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $52.29 · 62% spare
$19.83
missing 1 item
New Worldyou pay $41.90 · 71% spare
$12.15
missing 4 items
Woolworths NZyou pay $41.01 · 69% spare
$12.58
missing 5 items
$3.31a serve
from $3.31 a serve at Pak'nSave · 11 of 12 ingredients priced
About $19.83 of ingredients used for 6 serves.
$53.65 across 3 shops · 11 of 12 items priced · $2.50 more for bigger packs, 64% spare for later
$19.83
missing 1 item
you'll pay $52.29 · 62% of it spare
$12.15
missing 4 items
you'll pay $41.90 · 71% of it spare
$12.58
missing 5 items
you'll pay $41.01 · 69% of it spare
Buy at
Pak'nSave$43.71

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 15 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

butternut squash
$5.99
need 280 gOrganic Squash 1 pack 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Pak'nSave$5.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

garlic cloves
$0.65/10g
need 8 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

fresh rosemary
$1.15/10g
need 4 gMrs Rogers Naturals Eco Rosemary 10g$2.29closest match
Pak'nSave$1.15/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.90/10g$3.79

ricotta
$2.28/100g
need 125 gPams Finest Hand Crafted Fresh Ricotta 100g$5.69
Pak'nSave$2.28/100g$5.69·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

dried pasta
$0.32/100g
need 450 gPams Spaghetti Pasta 100g$1.59
Pak'nSave$0.32/100g$1.59·
New World$0.36/100g$1.79·
Woolworths NZ$2.49

fresh sage
$2.29/10g
need 2 gMrs Rogers Naturals Eco Sage 10g$2.29closest match
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
New World$2.79/10g$4.00·
Woolworths NZN/A

gouda cheese
$4.50/100g
need 55 gMainland Special Reserve Smooth Gouda Cheese 100g$8.99closest match
Pak'nSave$4.50/100g$8.99·
Woolworths NZ$7.99·
New World$7.46/100g$8.49

parmesan
$4.59/100g
need 35 gOrnelle Grated Parmesan 100g$4.59
Pak'nSave$4.59/100g$4.59·
Woolworths NZ$5.99·
New WorldN/A
Buy at
New World$2.45

fresh thyme leaves
$1.63/10g
need 5 gPams Thyme Leaves 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.59/10g$2.59·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$7.49

salted butter
$7.49
need 28 gWoolworths butter salted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.49·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39
Not priced
- prosciutto · 100 g