
Creamy Chilli Chicken
Recipe from Pinch of Nom · original post
Creamy Chilli Chicken is a comforting, medium-spiced fakeaway with tender chicken, cannellini beans in a deliciously creamy sauce.
Ingredients
- skinless chicken breast500 g
- onion — peeled and diced1 ea
- green pepper — deseeded and diced1 ea
- garlic cloves — peeled and crushed4 ea
- green chillies — deseeded and chopped2 ea
- ground cumin — 1 tsp2.5 g
- smoked paprika — 1 tsp2.5 g
- dried oregano — 1 tsp1 g
- chicken stock cube — made up with 800 ml water1 ea
- sweetcorn150 g
- canned cannellini beans — drained800 g
- reduced-fat cream cheese165 g
- lime — juiced1 ea
- fresh coriander — chopped1 bunch
- sliced jalapeños50 g
Method
- Set a heavy-bottomed saucepan on a high heat and spray with low-calorie cooking spray. Add the chicken breasts and seal for 2 minutes on both sides. Remove from the pan and set to one side.
- Spray the pan again and lower the heat to medium. Add the onion, peppers, chilli, and garlic, and sauté for about 5 minutes. Stir in the cumin, paprika, and oregano. Return the chicken breasts to the pan and add the sweetcorn.
- Add the stock and bring to a boil. Reduce the heat to a simmer and cook for 30 minutes, or until the chicken is cooked through.
- Remove the chicken from the pan and shred using 2 forks.
- Stir in the cream cheese until melted, then add the cannellini beans. Simmer for 5 minutes to heat the beans thoroughly. To thicken the sauce slightly, use the back of a spoon to lightly crush some of the beans.
- Squeeze in the lime juice and add the coriander.
- Serve into bowls and garnish with the sliced jalapeños.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Creamy Chilli Chickpeas
- 440 g Chickpeas instead of skinless chicken breast
- 1 ea Vegetable stock cube instead of chicken stock cube
Skip searing and shredding the chicken: add the chickpeas with the stock and simmer for 15 minutes instead of 30 before stirring in the cream cheese and beans.
Vegan
Creamy Chilli Chickpeas
- 440 g Chickpeas instead of skinless chicken breast
- 1 ea Vegetable stock cube instead of chicken stock cube
- 165 g Dairy-free cream cheese instead of reduced-fat cream cheese
Skip searing and shredding the chicken: add the chickpeas with the stock and simmer for 15 minutes instead of 30, then stir in the dairy-free cream cheese off a full boil so it melts smoothly.
Gluten-free
- 1 ea Gluten-free chicken stock cube instead of chicken stock cube
Nothing changes in the cooking.
Dairy-free
- 165 g Dairy-free cream cheese instead of reduced-fat cream cheese
Stir the dairy-free cream cheese in over a gentle simmer rather than a boil so it melts smoothly.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $73.61 · 30% spare
$51.81
missing 2 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $52.68 · 24% spare
$40.13
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $40.88 · 37% spare
$25.60
missing 4 items
$13.16a serve
from $13.16 a serve at New World · 13 of 15 ingredients priced
About $52.63 of ingredients used for 4 serves.
$54.01 across 3 shops · 13 of 15 items priced · $2.31 more for bigger packs, 45% spare for later
$51.81
missing 2 items
you'll pay $73.61 · 30% of it spare
$40.13
missing 3 items
you'll pay $52.68 · 24% of it spare
$25.60
missing 4 items
you'll pay $40.88 · 37% of it spare
Buy at
Pak'nSave$26.84

skinless chicken breast
$13.99/1kg
need 500 gNz kg$13.99
Pak'nSave$13.99/1kg$13.99·
New World$15.69/1kg$15.69·
Woolworths NZN/A

onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

green pepper
$0.46/10g
need 1 itemPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.66/10g$3.29

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

ground cumin
$0.57/10g
need 2.5 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89

fresh coriander
$0.37/10g
need 1 bunchHealthy N Fresh Prepacked Coriander 80g$2.99
Pak'nSave$0.37/10g$2.99·
Woolworths NZ$4.25·
New World$0.43/10g$4.29
Buy at
Woolworths NZ$12.34

green chillies
$1.90
need 2 itemsFresh Vegetable Standard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

chicken stock cube
$4.05
need 1 itemOxo chicken stock cubes 71g 12 pack
Woolworths NZ$4.05·
Pak'nSave$0.52/10g$3.69·
New World$0.58/10g$4.09

canned cannellini beans
$1.20
need 800 g2 × Woolworths beans cannellini 420g
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.36/1kg$2.09·
New World$5.87/1kg$2.29

lime
$3.99
need 1 itemThe Odd Bunch fresh fruit limes 500gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$3.99/10g$5.99·
New World$9.99/1kg$9.99
Buy at
New World$14.83

smoked paprika
$0.83/10g
need 2.5 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

dried oregano
$1.63/10g
need 1 gPams Oregano 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70

reduced-fat cream cheese
$2.24/100g
need 165 gPams Tasty Cheddar Cheese 100g$9.49closest match
New World$2.24/100g$9.49·
Pak'nSave$3.85/100g$3.85·
Woolworths NZ$9.79
Not priced
- sweetcorn · 150 g
- sliced jalapeños · 50 g