
Creamy Butternut Squash Orzo
Recipe from Budget Bytes · original post · full recipe on budgetbytes.com
An easy one-pot dinner with tender browned squash, kale, Parmesan and orzo that simmers until thick and creamy.
Ingredients
- butternut squash — peeled, seeded and diced900 g
- vegetable oil15 ml
- salt — 1 tsp; divided6 g
- black pepper — divided1 tsp
- yellow onion — diced0.5 ea
- garlic cloves — minced2 ea
- orzo pasta270 g
- vegetable broth710 ml
- ground cinnamon — 0.13 tsp0.3 g
- kale — stems removed and chopped1 bunch
- heavy cream120 ml
- Parmesan cheese — grated50 g
Method
- Peel the butternut squash, cut off the ends, and cut it in half where the neck meets the bulbous base. Halve the base lengthwise, scoop out the seeds, then cut the neck and base into small cubes.
- Heat the vegetable oil in a large skillet or Dutch oven over medium heat. Add the squash in an even layer and cook for about 15 minutes, stirring every 5 minutes, until tender and browned on several sides.
- Add the onion, garlic, 1/2 tsp of the salt and 1/2 tsp of the pepper. Sauté for about 3 minutes until the onion has softened.
- Add the orzo, vegetable broth and the remaining salt and pepper. Stir to combine.
- Bring to a boil, then reduce to a medium simmer. Cook for 10 minutes, stirring constantly to help break down the squash and orzo so it turns thick and creamy.
- Add the cinnamon, chopped kale and heavy cream. Stir until the kale has wilted, about 2 to 3 minutes.
- Divide into bowls, sprinkle with the Parmesan and serve.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 120 ml oat cream instead of heavy cream
- 15 g nutritional yeast instead of parmesan cheese
Stir the oat cream in with the kale exactly as the cream was, and scatter the nutritional yeast over the bowls instead of Parmesan; timings are unchanged.
Gluten-free
Creamy Butternut Squash Gluten-Free Orzo
- 270 g gluten-free orzo instead of orzo pasta
Gluten-free orzo can cook a few minutes faster and drinks more liquid, so start checking at 7 minutes and add a splash more broth if it tightens.
Dairy-free
- 120 ml oat cream instead of heavy cream
- 15 g nutritional yeast instead of parmesan cheese
Stir the oat cream in with the kale exactly as the cream was, and scatter the nutritional yeast over the bowls instead of Parmesan; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZBest choiceyou pay $46.60 · 41% spare
$27.44
missing 2 items
New Worldyou pay $62.38 · 50% spare
$31.23
missing 2 items · $3.79 more
Pak'nSaveyou pay $33.21 · 35% spare
$21.51
missing 3 items
$6.86a serve
from $6.86 a serve at Woolworths NZ · 10 of 12 ingredients priced
About $27.44 of ingredients used for 4 serves.
$57.28 across 3 shops · all 12 items priced · $5.58 more for bigger packs, 39% spare for later
$27.44
missing 2 items
you'll pay $46.60 · 41% of it spare
$31.23
missing 2 items · $3.79 more
you'll pay $62.38 · 50% of it spare
$21.51
missing 3 items
you'll pay $33.21 · 35% of it spare
Buy at
Pak'nSave$26.34

butternut squash
$5.99
need 900 gOrganic Squash 1 pack 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Pak'nSave$5.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

black pepper
$0.46/10g
need 1 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

yellow onion
$2.99/1kg
need 0.5 itemsLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

Parmesan cheese
$4.00/100g
need 50 gMainland Parmesan Cheese 100g$7.99
Pak'nSave$4.00/100g$7.99·
Woolworths NZ$4.40·
New World$5.65/100g$8.99
Buy at
Woolworths NZ$8.09

vegetable oil
$3.10
need 15 mlWoolworths vegetable oil 750mlclosest match
Woolworths NZ$3.10·
New World$0.58/100ml$11.69·
Pak'nSaveN/A

ground cinnamon
$2.50
need 0.3 gMacro Organic cinnamon ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.93/10g$2.59·
New World$1.03/10g$2.89
Buy at
New World$22.85

salt
$0.02/10g
need 6 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89

vegetable broth
$1.66/100ml
need 710 ml2 × Campbell's chicken stock bone broth 500ml$8.29
New World$1.66/100ml$8.29·
Woolworths NZ$8.29·
Pak'nSaveN/A

heavy cream
$0.94/100ml
need 120 mlPams Fresh Cream 500ml$4.68
New World$0.94/100ml$4.68·
Pak'nSave$0.93/100ml$2.79·
Woolworths NZ$4.69

