
Cream Cheese Swirled Cinnamon Pumpkin Butter Bread
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Two loaves of moist pumpkin bread made with pumpkin butter, swirled with cream cheese and cinnamon sugar, served with honey butter.
Ingredients
- pumpkin butter280 g
- canned pumpkin puree245 g
- coconut oil — melted180 ml
- maple syrup120 ml
- large eggs3 ea
- vanilla extract15 ml
- plain flour375 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- baking soda — ½ tsp2.3 g
- pumpkin pie spice2 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- cream cheese — melted225 g
- cinnamon sugar100 g
- salted butter — at room temperature55 g
- honey30 ml
Method
- Preheat the oven to 350°F (180°C). Butter two 9×5-inch (23×13 cm) loaf pans.
- In a large mixing bowl, stir together the pumpkin butter, pumpkin puree, coconut oil, maple syrup, eggs and vanilla until combined. Add the flour, baking powder, baking soda, pumpkin pie spice and salt and mix until just combined. Divide half the batter evenly between the prepared pans.
- Spoon teaspoon-size amounts of the cream cheese over the batter, using half (about 115 g) per pan. Gently swirl it in with a sharp paring knife. Sprinkle 2-4 tablespoons of cinnamon sugar over each pan, then spoon the remaining batter evenly over each; it's OK if not all the cream cheese is covered. Sprinkle another 2-4 tablespoons of cinnamon sugar over each pan.
- Bake for 40-45 minutes, until the centre is just set.
- Meanwhile, make the honey butter: in a small bowl, combine the butter, honey and a pinch of salt.
- Let the bread cool on a rack, or enjoy warm with the honey butter.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
Dairy-Free Cream Cheese Swirled Cinnamon Pumpkin Butter Bread
- 280 g Dairy-free pumpkin butter instead of pumpkin butter
- 225 g Dairy-free cream cheese instead of cream cheese
- 55 g Vegan butter instead of salted butter
Chill the dairy-free cream cheese briefly before swirling as it is softer; bake time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New WorldBest choiceyou pay $69.48 · 56% spare
$30.64
missing 2 items
Pak'nSaveyou pay $54.43 · 57% spare
$23.39
missing 4 items
Woolworths NZyou pay $60.69 · 55% spare
$27.24
missing 5 items
$1.92a serve
from $1.92 a serve at New World · 13 of 15 ingredients priced
About $30.64 of ingredients used for 16 serves.
$72.28 across 3 shops · 13 of 15 items priced · $8.16 more for bigger packs, 64% spare for later
$30.64
missing 2 items
you'll pay $69.48 · 56% of it spare
$23.39
missing 4 items
you'll pay $54.43 · 57% of it spare
$27.24
missing 5 items
you'll pay $60.69 · 55% of it spare
Buy at
Pak'nSave$32.34

pumpkin butter
$1.48/100g
need 280 gPams Pure Butter 100g$7.39
Pak'nSave$1.48/100g$7.39·
Woolworths NZ$7.45·
New World$1.50/100g$7.49

canned pumpkin puree
$0.37/100g
need 245 gPams Tomato Puree 100g$1.49
Pak'nSave$0.37/100g$1.49·
New World$0.50/100g$1.99·
Woolworths NZN/A

coconut oil
$1.50/100ml
need 180 mlPams Coconut Oil 1L$14.99
Pak'nSave$1.50/100ml$14.99·
Woolworths NZ$9.29·
New World$2.32/100ml$9.29

plain flour
$0.13/100g
need 375 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

cream cheese
$2.08/100g
need 225 gPams Cream Cheese 225g$4.69
Pak'nSave$2.08/100g$4.69·
Woolworths NZ$5.00·
New World$2.48/100g$5.49

cinnamon sugar
$0.38/100g
need 100 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19
Buy at
New World$18.36

large eggs
$9.99
need 3 itemsFarmer Brown Free Range Large Size 7 Eggs 12 pack
New World$9.99·
Woolworths NZ$10.29·
Pak'nSaveN/A

baking powder
$0.92/100g
need 9 gPams Baking Powder 400g$3.69
New World$0.92/100g$3.69·
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
Woolworths NZN/A

baking soda
$0.62/100g
need 2.3 gPams Baking Soda 500g$3.09
New World$0.62/100g$3.09·
Pak'nSave$0.49/100g$2.43·
Woolworths NZN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89
Buy at
Woolworths NZ$21.58

maple syrup
$9.40
need 120 mlWoolworths maple syrup 250ml
Woolworths NZ$9.40·
New World$4.72/100ml$9.99·
Pak'nSaveN/A

salted butter
$7.49
need 55 gWoolworths butter salted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.49·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39

honey
$4.69
need 30 mlArataki clover honey 250g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$4.69·
New World$2.56/100g$6.39·
Pak'nSave$1.74/100g$8.69
Not priced
- vanilla extract · 15 ml
- pumpkin pie spice · 2 tsp