
Couscous Breakfast Cups
Recipe from Pinch of Nom · original post
Breakfast needn’t be boring with these slimming-friendly Couscous Breakfast Cups! They’re a fun way to switch up your morning routine, with fluffy couscous baked into handy little cups that are easy to grab and go.
Ingredients
- giant couscous50 g
- vegetable stock cube — dissolved in 250 ml boiling water0.5 ea
- large eggs8 ea
- fresh parsley — finely chopped10 g
- cooked ham — chopped5 slice
- spring onions — sliced; about 575 g
- pepper — deseeded and diced1 ea
- cherry tomatoes — halved; about 690 g
Method
- Preheat the oven to 180°C and spray a 12-hole muffin tin with low-calorie cooking spray.
- Add the stock cube to the water and mix well until dissolved. Then add the couscous to a pan and cook according to the packet instructions — for reference, ours took 6-8 minutes.
- Add the eggs to a bowl or jug and beat with a fork, then add the parsley and season to taste with salt and pepper.
- When the couscous is cooked, drain well and set aside.
- Divide the ham, spring onions, and pepper equally between the 12 muffin cups, then spoon in the cooked couscous into each cup. Mix lightly to combine the filling.
- Add the tomatoes on the top skin side up.
- Pour the egg mixture into the muffin cups, splitting it equally. Cook for 20 minutes, or until they're set and golden brown.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- 100 g Smoked salmon instead of cooked ham
Tear the smoked salmon into strips and divide it between the cups in place of the ham; the baking time is unchanged.
Vegetarian
- 60 g Feta instead of cooked ham
Divide the crumbled feta between the cups in place of the ham; the baking time is unchanged.
Gluten-free
Quinoa Breakfast Cups
- 50 g Quinoa instead of giant couscous
- 0.5 ea Gluten-free vegetable stock cube instead of vegetable stock cube
Rinse the quinoa and simmer it in the stock for 12 to 15 minutes instead of 6 to 8, then drain well before filling the cups.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworths NZBest choiceyou pay $33.47 · 36% spare
$21.47
no items missing
New Worldyou pay $37.28 · 27% spare
$27.31
no items missing · $5.84 more
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveyou pay $19.76 · 18% spare
$16.11
missing 1 item
$3.58a serve
$3.58 a serve, cheapest at Woolworths NZ
About $21.47 of ingredients used for 6 serves.
$28.57 across 3 shops · all 8 items priced · $0.36 more for bigger packs, 38% spare for later
$21.47
no items missing
you'll pay $33.47 · 36% of it spare
$27.31
no items missing · $5.84 more
you'll pay $37.28 · 27% of it spare
$16.11
missing 1 item
you'll pay $19.76 · 18% of it spare
Buy at
Pak'nSave$12.08

giant couscous
$0.54/100g
need 50 gPams Couscous 100g$2.69
Pak'nSave$0.54/100g$2.69·
Woolworths NZ$2.89·
New World$0.74/100g$3.69

cooked ham
$17.62/1kg
need 5 sliceSpam Lite Spiced Ham 340g$5.99closest match
Pak'nSave$17.62/1kg$5.99·
Woolworths NZ$4.50·
New World$34.45/1kg$5.99

pepper
$0.46/10g
need 1 itemPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.66/10g$3.29

cherry tomatoes
$3.98/1kg
need 90 gPams Italian Cherry Tomatoes 400g$1.59closest matchreal special
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$10.73/1kg$4.29
Buy at
New World$12.44

large eggs
$9.99
need 8 itemsFarmer Brown Free Range Large Size 7 Eggs 12 pack
New World$9.99·
Woolworths NZ$10.29·
Pak'nSaveN/A

fresh parsley
$2.45/10g
need 10 gPams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Woolworths NZ$3.20·
Pak'nSave$3.99/10g$3.99
Buy at
Woolworths NZ$4.05

vegetable stock cube
$4.05
need 0.5 itemsOxo vegetable stock cubes 71g 12 pack
Woolworths NZ$4.05·
Pak'nSave$0.52/10g$3.69·
New World$0.58/10g$4.09
