
Cold soba noodle salad with peach, cucumber and tomato
Recipe from Hetty Lui McKinnon · original post · full recipe on hettymckinnon.com
Chilled nutty soba noodles tossed in a gingery soy-sesame dressing with juicy peach, crisp cucumber and tomato.
Ingredients
- soba noodles270 g
- peaches — stones removed and diced2 ea
- Persian cucumbers — trimmed and diced2 ea
- medium tomatoes — diced2 ea
- scallions — thinly sliced2 ea
- cilantro leaves10 g
- toasted sesame seeds9 g
- garlic clove — grated1 ea
- ginger — grated20 g
- soy sauce30 ml
- toasted sesame oil — including 10 ml for the noodles40 ml
- rice vinegar30 ml
Method
- Bring a large saucepan of salted water to the boil. Cook the soba noodles according to the packet instructions. Drain, refresh under cold water and drain again. Transfer to a bowl, drizzle with 1 to 2 teaspoons sesame oil and toss to coat. Cover and refrigerate for 1 hour, or up to 24 hours.
- When ready to eat, make the dressing in a large serving bowl: whisk together the garlic, ginger, soy sauce, 2 tablespoons sesame oil and rice vinegar.
- Add the cold soba noodles and top with the peaches, cucumbers, tomatoes, scallions and cilantro. Toss to coat. Taste and season with salt and pepper.
- Scatter with sesame seeds and eat immediately.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 270 g Gluten-free soba noodles instead of soba noodles
- 30 ml Tamari instead of soy sauce
Cook the gluten-free soba to the packet time and rinse well in cold water, as it can be more fragile; the dressing is made the same way with tamari.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZBest choiceyou pay $23.79 · 53% spare
$11.07
missing 3 items
New Worldyou pay $25.61 · 38% spare
$15.98
missing 3 items · $4.91 more
Pak'nSaveyou pay $16.78 · 32% spare
$11.43
missing 5 items
$2.77a serve
from $2.77 a serve at Woolworths NZ · 9 of 12 ingredients priced
About $11.07 of ingredients used for 4 serves.
$23.25 across 3 shops · 10 of 12 items priced · $0.54 more for bigger packs, 52% spare for later
$11.07
missing 3 items
you'll pay $23.79 · 53% of it spare
$15.98
missing 3 items · $4.91 more
you'll pay $25.61 · 38% of it spare
$11.43
missing 5 items
you'll pay $16.78 · 32% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$12.11

Persian cucumbers
$2.99
need 2 itemsFresh Vegetable Standardreal special 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

medium tomatoes
$0.94
need 2 itemsEssentials diced tomatoes 400gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$0.94·
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
New World$9.23/1kg$3.69

toasted sesame seeds
$1.50
need 9 gMacro pumpkin seeds 70gclosest match
Woolworths NZ$1.50·
Pak'nSave$2.13/100g$1.49·
New World$2.56/100g$1.79

soy sauce
$3.49
need 30 mlHigh Mark soy sauce reduced salt 550ml
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

rice vinegar
$3.19
need 30 mlObento Rice Wine Vinegar 250ml
Woolworths NZ$3.19·
New World$1.36/100ml$3.39·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Pak'nSave$6.47

garlic clove
$0.65/10g
need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

ginger
$9.96/1kg
need 20 gPams Crushed Ginger 1g$2.29closest match
Pak'nSave$9.96/1kg$2.29·
Woolworths NZ$2.49·
New World$10.83/1kg$2.49

toasted sesame oil
$0.38/100ml
need 40 mlPams Canola Oil 100ml$1.89
Pak'nSave$0.38/100ml$1.89·
New World$0.42/100ml$2.09·
Woolworths NZ$3.10
Buy at
New World$4.67

soba noodles
$0.70/100g
need 270 g2 × Chefs World Noodles Udon 200g$1.39closest match
New World$0.70/100g$1.39·
Pak'nSave$0.75/100g$0.45·
Woolworths NZ$2.89

peaches
$4.61/1kg
need 2 itemsPams Sliced Peaches In Juice 410g$1.89 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$4.61/1kg$1.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- scallions · 2 items
- cilantro leaves · 10 g