
Classic Potato Soup
Recipe from Budget Bytes · original post · full recipe on budgetbytes.com
A thick, creamy potato soup built from a quick roux and gently mashed russet potatoes, with no cream and no blender.
Ingredients
- salted butter55 g
- yellow onion — diced1 ea
- celery stalks — diced2 ea
- garlic cloves — minced2 ea
- all-purpose flour25 g
- chicken broth950 ml
- whole milk — room temperature475 ml
- russet potatoes — peeled and cut into 1 cm cubes1360 g
- kosher salt — 1 ½ tsp9 g
- black pepper0.5 tsp
Method
- Dice the onion and celery, mince the garlic, and peel and cut the potatoes into 1 cm (1/2-inch) cubes.
- Melt the butter in a large pot or Dutch oven over medium heat. Add the onion, celery and garlic and cook for 5 to 6 minutes, stirring occasionally, until the vegetables are very soft but not browned.
- Sprinkle the flour over the vegetables and stir continuously for 1 to 2 minutes, until no dry flour remains.
- Slowly whisk in the chicken broth, pouring gradually and whisking continuously until smooth, to prevent lumps.
- Stir in the potatoes, salt and pepper. Bring to a gentle simmer, cover and cook over medium-low heat for 20 to 25 minutes, stirring occasionally, until the potatoes are very tender.
- Remove the pot from the heat. Gently mash the potatoes 8 to 10 times with a potato masher, just enough to break some down and thicken the broth while leaving plenty of chunks.
- Return the soup to low heat, add the milk, and simmer uncovered for 5 minutes, stirring occasionally, until it reaches your desired consistency.
- Let the soup cool for 5 minutes before serving. Top with chives and serve with crusty bread, if desired.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- 950 ml vegetable broth instead of chicken broth
Vegetarian
- 950 ml vegetable broth instead of chicken broth
Vegan
- 45 ml olive oil instead of salted butter
- 950 ml vegetable broth instead of chicken broth
- 475 ml unsweetened oat milk instead of whole milk
Soften the vegetables in the olive oil and make the roux as written; add the oat milk at the end and keep it at a gentle simmer so it does not catch.
Gluten-free
- 20 g cornflour instead of all-purpose flour
Skip the flour step; whisk the cornflour into a few tablespoons of the cold milk and stir it in with the rest of the milk, simmering for the final 5 minutes until it thickens.
Dairy-free
- 45 ml olive oil instead of salted butter
- 475 ml unsweetened oat milk instead of whole milk
Make the roux with the olive oil as written; add the oat milk at the end and keep it at a gentle simmer so it does not catch.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $40.63 · 37% spare
$25.58
missing 2 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $38.41 · 24% spare
$29.12
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $27.44 · 47% spare
$14.43
missing 4 items
$4.27a serve
from $4.27 a serve at New World · 8 of 10 ingredients priced
About $25.59 of ingredients used for 6 serves.
$57.32 across 3 shops · 9 of 10 items priced · $3.63 more for bigger packs, 37% spare for later
$25.58
missing 2 items
you'll pay $40.63 · 37% of it spare
$29.12
missing 3 items
you'll pay $38.41 · 24% of it spare
$14.43
missing 4 items
you'll pay $27.44 · 47% of it spare
Buy at
Pak'nSave$24.55

yellow onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

chicken broth
$1.70/100ml
need 950 ml2 × Waitoa Free Range Chicken Broth 500ml$8.49
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

black pepper
$0.46/10g
need 0.5 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69
Buy at
New World$17.28

all-purpose flour
$0.13/100g
need 25 gPams Pure Plain Flour 100g$2.00closest match
New World$0.13/100g$2.00·
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00

whole milk
$1.90/100g
need 475 mlPams Instant Whole Milk Powder 400g$7.59 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$1.90/100g$7.59·
Pak'nSave$1.13/100g$11.29·
Woolworths NZN/A

kosher salt
$0.17/10g
need 9 gDavid's Kosher Salt 454g$7.69
New World$0.17/10g$7.69·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Woolworths NZ$15.49

salted butter
$7.49
need 55 gWoolworths butter salted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.49·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39

russet potatoes
$8.00
need 1.36 kgThe Odd Bunch potatoes 3kgclosest match
Woolworths NZ$8.00·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.99/1kg$5.99
Not priced
- celery stalks · 2 items