
Chicken Tikka High Protein Smash
Recipe from Mob - delicious, healthy midweek cooking · original post · full recipe on mob.co.uk
All the flavour of your Friday night curry, in an easy preppable smash filler. Spiced, charred chicken tikka and boiled eggs smashed with mango chutney and lime, high protein and ready in 25 mins.
Ingredients
- chicken breast — diced500 g
- tikka masala paste60 g
- eggs8 ea
- light cream cheese40 g
- 0% fat Greek yoghurt40 g
- mango chutney40 g
- red onion150 g
- limes4 ea
- fresh coriander25 g
- brown bread4 slice
- chilli flakes — optional3 g
Method
- Heat the grill to medium-high. Dice the chicken breast into 2-3cm cubes. In a bowl, mix the chicken with the tikka paste and half the yoghurt until fully coated, then season generously with salt. If you'd like extra spice, add the optional chilli flakes too.
- Spread the chicken out on the baking tray, smooth side down and rougher side facing up. Grill in oven on max heat for 10-15 mins without turning, until fully cooked with slightly charred edges.
- Meanwhile, bring a pan of water to the boil. Once boiling, carefully lower in the eggs and cook for 8 mins. Transfer to a bowl of cold water to cool, then carefully peel off the shells.
- Thinly slice the red onion and roughly chop the coriander. Add the grilled chicken, peeled eggs, coriander, cream cheese, remaining yoghurt and mango chutney to a large bowl. Add most of the red onion, saving a little back for serving, along with the juice of half the limes. Season with salt and pepper and use a pizza cutter to chop everything together until nicely smashed and mixed.
- Toast the bread and divide the smash between the slices, scatter over with the remaining pickled red onion, then cut the remaining limes into wedges and serve on the side.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Salmon Tikka High Protein Smash
- 600 g Salmon fillets instead of chicken breast
Coat the salmon fillets in the tikka paste and yoghurt and grill for 8 to 10 minutes until just cooked, then flake rather than chop.
Vegetarian
Paneer Tikka High Protein Smash
- 400 g Paneer instead of chicken breast
Cube the paneer, coat in the tikka paste and yoghurt and grill for 8 to 10 minutes until charred at the edges, a little less than the chicken.
Gluten-free
- 160 g Gluten-free bread instead of brown bread
Toast the gluten-free bread a little longer for a sturdier base.
Dairy-free
- 40 g Dairy-free cream cheese instead of light cream cheese
- 40 g Coconut yoghurt instead of 0% fat Greek yoghurt
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New WorldBest choiceyou pay $62.81 · 48% spare
$32.61
missing 2 items
Pak'nSaveyou pay $46.99 · 26% spare
$34.97
missing 2 items · $2.36 more
Woolworths NZyou pay $41.66 · 42% spare
$24.05
missing 3 items
$8.15a serve
from $8.15 a serve at New World · 9 of 11 ingredients priced
About $32.61 of ingredients used for 4 serves.
$53.25 across 3 shops · all 11 items priced · $5.66 more for bigger packs, 55% spare for later
$32.61
missing 2 items
you'll pay $62.81 · 48% of it spare
$34.97
missing 2 items · $2.36 more
you'll pay $46.99 · 26% of it spare
$24.05
missing 3 items
you'll pay $41.66 · 42% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$22.01

mango chutney
$6.00
need 40 gSharwood's chutney mango 354g
Woolworths NZ$6.00·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

limes
$3.99
need 4 itemsThe Odd Bunch fresh fruit limes 500gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$9.29/1kg$9.29·
New World$9.99/1kg$9.99

fresh coriander
$2.50
need 25 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59
Buy at
Pak'nSave$12.66

tikka masala paste
$0.86/100g
need 60 gPams Tomato Paste 150g$1.29
Pak'nSave$0.86/100g$1.29·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

light cream cheese
$2.20/100g
need 40 gPhiladelphia Light Spreadable Cream Cheese 250g$5.49
Pak'nSave$2.20/100g$5.49·
New World$2.40/100g$5.99·
Woolworths NZN/A

0% fat Greek yoghurt
$1.81/100g
need 40 gMeadow Fresh Kalo Natural Greek Yoghurt 160g$2.89real special
Pak'nSave$1.81/100g$2.89·
Woolworths NZ$2.90·
New World$1.99/100g$3.19

red onion
$2.99/1kg
need 150 gPeeled Red Onions 1kg$2.99real special
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50
Buy at
New World$18.58

chicken breast
$15.69/1kg
need 500 gNz Skinless Chicken Breast 1kg$15.69
New World$15.69/1kg$15.69·
Woolworths NZ$3.75·
Pak'nSave$26.94/1kg$2.29

chilli flakes
$1.31/10g
need 3 gMasterFoods Chilli Flakes 22g$2.89
New World$1.31/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

