
Chicken Stew
Recipe from Budget Bytes · original post
A rich, hearty stew of tender chicken thighs, potatoes and vegetables in a light but flavourful herb gravy.
Ingredients
- yellow onion — diced1 ea
- celery stalks — diced3 ea
- garlic cloves — minced4 ea
- carrots — thinly sliced225 g
- boneless skinless chicken thighs — cut into 2.5 cm pieces800 g
- all-purpose flour — divided30 g
- butter30 g
- olive oil15 ml
- baby potatoes — halved680 g
- dried parsley — 1 tsp1 g
- dried thyme — ½ tsp0.5 g
- dried rosemary — ½ tsp0.5 g
- dried sage0.5 tsp
- salt — ¼ tsp1.5 g
- black pepper0.25 tsp
- chicken broth475 ml
- vegetable broth475 ml
- fresh parsley — chopped; optional4 g
Method
- Dice the onion and celery, mince the garlic, slice the carrots, and cut the baby potatoes in half.
- Cut the chicken thighs into 2.5 cm (1-inch) pieces. Add them to a large bowl, sprinkle half of the flour over the chicken and toss until evenly coated.
- Add the butter and olive oil to a large pot and heat over medium until hot and sizzling.
- Add the flour-coated chicken and brown on all sides (avoid stirring until browned on the bottom), about 5 minutes per side. When the chicken is browned and there is a brown layer of flour on the bottom of the pot, remove the chicken to a clean bowl with a slotted spoon. It does not need to be cooked through yet.
- Add the onion, celery, garlic and carrots and sauté until the onions are soft, about 5 minutes, using the moisture from the vegetables to scrape the browned bits off the bottom of the pot.
- Add the remaining flour and sauté over medium for about two minutes more.
- Return the browned chicken to the pot, along with the potatoes, dried parsley, thyme, rosemary, sage, salt and pepper.
- Add the chicken broth and vegetable broth. Stir to combine and dissolve any flour off the bottom of the pot.
- Cover and bring to a boil. Once boiling, remove the lid and turn the heat down to medium-low. Simmer uncovered, stirring occasionally, for about 30 minutes or until the potatoes are tender and the broth has thickened.
- Taste and add salt if needed (it depends on the broth you used). Stir in the fresh parsley if using, and serve hot.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
White Bean Stew
- 660 g Cannellini beans instead of boneless skinless chicken thighs
- 475 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Skip flouring and browning the chicken: sauté the vegetables in the butter and oil, add all the flour in step 6, and stir the beans in for the last 10 minutes of simmering so they stay whole.
Vegan
White Bean Stew
- 660 g Cannellini beans instead of boneless skinless chicken thighs
- 30 ml Olive oil instead of butter
- 475 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Skip flouring and browning the chicken: sauté the vegetables in the oil, add all the flour in step 6, and stir the beans in for the last 10 minutes of simmering so they stay whole.
Gluten-free
- 30 g Cornflour instead of all-purpose flour
Toss the chicken in half the cornflour; mix the rest with a splash of cold broth and stir it in for the last 10 minutes of simmering instead of frying it with the vegetables.
Dairy-free
- 30 ml Olive oil instead of butter
Brown the chicken in all olive oil; the timing is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $74.13 · 40% spare
$44.24
missing 2 items
New Worldyou pay $80.88 · 39% spare
$49.34
missing 2 items · $5.10 more
Woolworths NZyou pay $61.32 · 59% spare
$24.85
missing 4 items
$7.37a serve
from $7.37 a serve at Pak'nSave · 16 of 18 ingredients priced
About $44.24 of ingredients used for 6 serves.
$84.78 across 3 shops · 17 of 18 items priced · $3.66 more for bigger packs, 40% spare for later
$44.24
missing 2 items
you'll pay $74.13 · 40% of it spare
$49.34
missing 2 items · $5.10 more
you'll pay $80.88 · 39% of it spare
$24.85
missing 4 items
you'll pay $61.32 · 59% of it spare
Buy at
Pak'nSave$48.61

yellow onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

boneless skinless chicken thighs
$24.98/1kg
need 800 g2 × Pams Free Range Boneless Skinless Chicken Thighs 400g$9.99
Pak'nSave$24.98/1kg$9.99·
New World$27.48/1kg$10.99·
Woolworths NZN/A

olive oil
$1.60/100ml
need 15 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

dried rosemary
$1.15/10g
need 0.5 gMrs Rogers Naturals Eco Rosemary 10g$2.29closest match
Pak'nSave$1.15/10g$2.29·
New World$2.45/10g$2.45·
Woolworths NZ$2.70

dried sage
$2.29/10g
need 0.5 tspMrs Rogers Naturals Eco Sage 10g$2.29closest match
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
New World$2.79/10g$4.00·
Woolworths NZN/A

black pepper
$0.46/10g
need 0.25 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

chicken broth
$1.70/100ml
need 475 mlWaitoa Free Range Chicken Broth 500ml$8.49
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A
Buy at
New World$25.22

all-purpose flour
$0.13/100g
need 30 gPams Pure Plain Flour 100g$2.00closest match
New World$0.13/100g$2.00·
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00

baby potatoes
$3.99/1kg
need 680 gGolden Baby Gourmet Potatoes 1kg$5.99
New World$3.99/1kg$5.99·
Woolworths NZ$5.99·
Pak'nSave$4.86/1kg$7.29

dried parsley
$2.45/10g
need 1 gPams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20

dried thyme
$1.63/10g
need 0.5 gPams Thyme Leaves 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$1.53/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20

salt
$0.02/10g
need 1.5 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89

vegetable broth
$1.66/100ml
need 475 mlCampbell's chicken stock bone broth 500ml$8.29
New World$1.66/100ml$8.29·
Woolworths NZ$8.29·
Pak'nSaveN/A

fresh parsley
$2.45/10g
need 4 gPams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20
Buy at
Woolworths NZ$10.95

carrots
$3.50
need 225 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19

butter
$7.45
need 30 gWoolworths Essentials butter unsalted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.45·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39
Not priced
- celery stalks · 3 items