
Cheeseburger Casserole
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post · full recipe on recipetineats.com
It's beefy, cheesy and saucy. If you love Cheeseburgers and Mac and Cheese, then you will LOVE this Cheeseburger Casserole! A homemade version of Hamburger Helper, the boxed pasta. One pot, 30 minutes start to finish!
Ingredients
- olive oil — 1 tbsp20 ml
- garlic cloves — minced2 ea
- onion — chopped1 ea
- small carrot — chopped1 ea
- celery stalk — chopped1 ea
- lean beef mince500 g
- macaroni340 g
- frozen corn kernels70 g
- chicken stock — low sodium500 ml
- sriracha1 tbsp
- chili powder1 tsp
- dried oregano — 1 tsp1 g
- garlic powder1 tsp
- canned crushed tomatoes800 g
- tomato paste32 g
- salt — 1 ¼ tsp7.5 g
- black pepper0.5 tsp
- cheddar cheese — shredded175 g
- mozzarella — shredded100 g
- green onion — sliced1 ea
Method
- Heat oil in a dutch oven or large deep skillet over medium high heat.
- Add onion and garlic, cook 1 minute.
- Add celery and carrot, cook 3 minutes until soft.
- Increase heat to high and add beef. Cook, breaking it up as you go, until no longer pink - 3 minutes.
- Add remaining ingredients EXCEPT cheese. Stir to combine, add macaroni, then turn down to medium or medium low so it's simmering gently.
- Cover, cook 8 minutes. Pasta should be just about cooked, and still nice and saucy.
- Add cheddar cheese, stir. Top with mozzarella cheese.
- Cover with lid, cook for a further 2 minutes.
- Remove from stove. The pasta should now be cooked - tender but firm, not mushy, slick with sauce, not dried out.
- Serve immediately, garnished with green onions, if using.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 500 g plant-based mince instead of lean beef mince
- 500 ml vegetable stock instead of chicken stock
Plant-based mince only needs a couple of minutes to brown before the stock and tomatoes go in; the rest of the timing is unchanged.
Gluten-free
- 340 g gluten-free macaroni instead of macaroni
Gluten-free macaroni softens faster and absorbs more liquid, so check it after 6 minutes and add a splash of stock if it gets dry.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $76.90 · 33% spare
$51.21
missing 3 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $62.50 · 29% spare
$44.47
missing 4 items
Woolworths NZyou pay $81.66 · 44% spare
$45.60
missing 4 items · $1.13 more
$10.18a serve
from $10.18 a serve at New World · 17 of 20 ingredients priced
About $50.91 of ingredients used for 5 serves.
$83.20 across 3 shops · 18 of 20 items priced · $15.55 more for bigger packs, 43% spare for later
$51.21
missing 3 items
you'll pay $76.90 · 33% of it spare
$44.47
missing 4 items
you'll pay $62.50 · 29% of it spare
$45.60
missing 4 items · $1.13 more
you'll pay $81.66 · 44% of it spare
Buy at
New World$32.88

macaroni
$0.36/100g
need 340 gPams Macaroni Elbow Pasta 500g$1.79closest match
New World$0.36/100g$1.79·
Pak'nSave$0.36/100g$1.79·
Woolworths NZ$2.49

frozen corn kernels
$3.39/1kg
need 70 gPams Value Whole Kernel Corn 410g$1.39closest match
New World$3.39/1kg$1.39·
Pak'nSave$6.78/1kg$3.39·
Woolworths NZ$4.49

chicken stock
$0.60/100ml
need 500 mlCampbell's real stock chicken stock liquid 1L$5.99closest match
New World$0.60/100ml$5.99·
Pak'nSave$0.33/10g$4.29·
Woolworths NZ$6.00

chili powder
$6.45/100g
need 1 tspMrs Rogers Gelatine Powder 65g$4.19
New World$6.45/100g$4.19·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

dried oregano
$1.63/10g
need 1 gPams Oregano 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70

salt
$0.02/10g
need 7.5 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89

cheddar cheese
$2.24/100g
need 175 gPams Tasty Cheddar Cheese 100g$9.49closest match
New World$2.24/100g$9.49·
Woolworths NZ$6.90·
Pak'nSave$3.04/100g$7.59

mozzarella
$6.31/100g
need 100 gMassimo's Mozzarella 125g$5.99
New World$6.31/100g$5.99·
Pak'nSave$4.99/100g$4.99·
Woolworths NZN/A
Buy at
Pak'nSave$21.83

olive oil
$1.60/100ml
need 20 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

small carrot
$1.99/1kg
need 1 itemCarrots 1kg$1.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19·
Woolworths NZ$3.50

tomato paste
$0.76/100g
need 32 gPams Tomato Paste 170g$1.29closest match
Pak'nSave$0.76/100g$1.29·
New World$0.88/100g$1.49·
Woolworths NZ$1.70

black pepper
$0.46/10g
need 0.5 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

green onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60
Buy at
Woolworths NZ$28.49

lean beef mince
$21.99
need 500 gWoolworths Nz beef mince grass fed 18% fat 1kgclosest match
Woolworths NZ$21.99·
Pak'nSave$23.98/1kg$11.99·
New World$27.98/1kg$13.99

garlic powder
$2.70
need 1 tspWoolworths garlic powder 50g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.64/10g$2.89

canned crushed tomatoes
$1.90
need 800 g2 × Leggo's Australian tomatoes crushed 410greal special
Woolworths NZ$1.90·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A
Not priced
- celery stalk · 1 item
- sriracha · 1 tbsp