
Chai Spiced Apple Butter Muffin Bread
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
A chai-spiced apple butter quick bread with ribbons of cream cheese, fresh apple and a brown sugar chai crumble on top.
Ingredients
- ground cinnamon — 4 tsp10 g
- ground ginger2 tsp
- ground cardamom1 tsp
- ground nutmeg — ½ tsp1.3 g
- ground allspice — ½ tsp1.3 g
- ground cloves0.5 tsp
- salted butter — melted140 g
- brown sugar165 g
- plain Greek yogurt120 g
- apple butter95 g
- eggs3 ea
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- plain flour200 g
- baking powder — 3 tsp14 g
- salt — 1 tsp6 g
- apple — very thinly sliced200 g
- cream cheese — at room temperature115 g
- dark brown sugar100 g
Method
- Make the chai spice: in a shallow bowl, combine the cinnamon, ginger, cardamom, nutmeg, allspice, cloves and a pinch of black pepper.
- Preheat the oven to 350°F (180°C). Line a 9×5-inch (23×13 cm) loaf pan with parchment paper.
- In a bowl, whisk together 115 g (1 stick) of the melted butter, 150 g (3/4 cup) of the brown sugar, the yogurt, apple butter, eggs and vanilla. Add 190 g of the flour, 1 tablespoon of the chai spice, the baking powder and salt. Mix until fully combined.
- Toss the apple with the remaining 1 tablespoon brown sugar and 2 teaspoons chai spice, then mix into the batter. Dollop the cream cheese over the batter and give it a gentle stir; don't over-mix.
- Pour the batter into the prepared pan.
- Make the swirl: mix the remaining 2 tablespoons (28 g) butter, the dark brown sugar, the remaining 1 tablespoon (8 g) flour and 1-2 teaspoons chai spice. Arrange the clumps over the batter. Bake for 60-70 minutes, until the centre is set, covering with foil halfway through if the top browns too quickly.
- Slice and enjoy with butter and flaky sea salt.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 140 g Vegan butter instead of salted butter
- 120 g Coconut yoghurt instead of plain Greek yogurt
- 95 g Dairy-free apple butter instead of apple butter
- 115 g Dairy-free cream cheese instead of cream cheese
Bake time is unchanged; dairy-free cream cheese is softer, so chill it briefly before swirling.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $57.75 · 62% spare
$21.91
missing 2 items
New Worldyou pay $66.70 · 67% spare
$22.17
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $66.75 · 64% spare
$23.88
missing 3 items
$2.16a serve
from $2.16 a serve at Pak'nSave · 16 of 18 ingredients priced
About $21.60 of ingredients used for 10 serves.
$59.60 across 2 shops · 17 of 18 items priced · $5.84 more for bigger packs, 67% spare for later
$21.91
missing 2 items
you'll pay $57.75 · 62% of it spare
$22.17
missing 3 items
you'll pay $66.70 · 67% of it spare
$23.88
missing 3 items
you'll pay $66.75 · 64% of it spare
Buy at
Pak'nSave$20.32

ground ginger
$1.04/10g
need 2 tspMasterFoods Ground Ginger Jar 25g$2.59
Pak'nSave$1.04/10g$2.59·
New World$1.16/10g$2.89·
Woolworths NZ$8.49

ground cardamom
$0.74/10g
need 1 tspMasterFoods Ground Cardamom 35g$2.59
Pak'nSave$0.74/10g$2.59·
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A

ground allspice
$0.76/10g
need 1.3 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Allspice 30g$2.29closest match
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$0.93/10g$4.00

ground cloves
$0.65/10g
need 0.5 tspMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New WorldN/A

brown sugar
$0.42/100g
need 165 gChelsea Soft Brown Sugar 500g$2.09closest match
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19·
New World$0.50/100g$2.49

plain flour
$0.13/100g
need 200 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

baking powder
$0.87/100g
need 14 gPams Baking Powder 100g$3.49
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
New World$0.92/100g$3.69·
Woolworths NZN/A

salt
$0.01/10g
need 6 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.49closest match
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
New World$0.02/10g$1.59·
Woolworths NZ$2.89

apple
$3.39/1kg
need 200 gPams Diced Apples 1kg$1.29closest match
Pak'nSave$3.39/1kg$1.29·
New World$3.66/1kg$1.39·
Woolworths NZ$5.50
Buy at
Woolworths NZ$39.28

ground cinnamon
$2.50
need 10 gMacro Organic cinnamon ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.93/10g$2.59·
New World$1.03/10g$2.89

ground nutmeg
$2.70
need 1.3 gWoolworths nutmeg ground 30gclosest match
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$1.15/10g$2.29·
New World$1.40/10g$4.00

salted butter
$7.49
need 140 gWoolworths butter salted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.49·
Pak'nSave$1.80/100g$8.99·
New World$2.20/100g$10.99

plain Greek yogurt
$6.95
need 120 gYoplait yoghurt tub greek style natural 1kg
Woolworths NZ$6.95·
Pak'nSave$1.36/100g$3.39·
New World$1.52/100g$3.79

apple butter
$7.45
need 95 gWoolworths Essentials butter unsalted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.45·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39

cream cheese
$5.10
need 115 gMeadow Fresh cream cheese 250gclosest match
Woolworths NZ$5.10·
Pak'nSave$2.08/100g$4.69·
New World$2.28/100g$5.69

dark brown sugar
$2.39
need 100 gWoolworths brown sugar 1kg
Woolworths NZ$2.39·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A
Not priced
- vanilla extract · 10 ml
