
Cauliflower Mac and Cheese
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
Creamy baked mac and cheese bulked out with cauliflower, in a simple cheddar sauce and topped with parmesan.
Ingredients
- macaroni250 g
- cauliflower — cut into small florets1 ea
- parmesan — grated50 g
- whole milk500 ml
- plain flour35 g
- butter50 g
- cheddar cheese — grated80 g
- Dijon mustard15 ml
Method
- Preheat the oven to 190°C (170°C fan) / Gas 5.
- Put the macaroni into a pan of boiling water, bring back to the boil and simmer for 10 minutes. After 5 minutes, add the cauliflower to the pasta pan.
- Meanwhile, make the cheese sauce: put the milk, flour and butter in a saucepan over a medium heat and whisk until the butter has melted and the flour has mixed in.
- Once the sauce starts to thicken (2-3 minutes), take it off the heat and stir in the cheddar and Dijon mustard until the cheese has melted.
- Drain the pasta and cauliflower and put them in a baking dish. Pour over the cheese sauce and mix well to coat.
- Sprinkle the parmesan on top and bake for 20 minutes, until the top is browning and bubbling.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 250 g Gluten-free macaroni instead of macaroni
- 20 g Cornflour instead of plain flour
Cook the gluten-free macaroni to its packet time, adding the cauliflower for the last 5 minutes; whisk the cornflour into the cold milk first, then heat with the butter until thick.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZBest choiceyou pay $31.42 · 56% spare
$13.85
missing 1 item
Pak'nSaveyou pay $27.23 · 44% spare
$15.27
missing 1 item · $1.42 more
New Worldyou pay $31.24 · 34% spare
$20.68
missing 1 item · $6.83 more
$3.46a serve
from $3.46 a serve at Woolworths NZ · 7 of 8 ingredients priced
About $13.85 of ingredients used for 4 serves.
$36.59 across 3 shops · all 8 items priced · $3.37 more for bigger packs, 45% spare for later
$13.85
missing 1 item
you'll pay $31.42 · 56% of it spare
$15.27
missing 1 item · $1.42 more
you'll pay $27.23 · 44% of it spare
$20.68
missing 1 item · $6.83 more
you'll pay $31.24 · 34% of it spare
Buy at
New World$11.37

macaroni
$0.36/100g
need 250 gPams Macaroni Elbow Pasta 500g$1.79closest match
New World$0.36/100g$1.79·
Pak'nSave$0.36/100g$1.79·
Woolworths NZ$2.49

whole milk
$1.90/100g
need 500 mlPams Instant Whole Milk Powder 400g$7.59 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$1.90/100g$7.59·
Pak'nSave$1.13/100g$11.29·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$18.74

butter
$7.45
need 50 gWoolworths Essentials butter unsalted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.45·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39

cheddar cheese
$6.90
need 80 gZenzo cheese cheddar dairy free 250gclosest match
Woolworths NZ$6.90·
Pak'nSave$3.56/100g$4.99·
New World$4.35/100g$6.09

Dijon mustard
$4.39
need 15 mlWoolworths mustard dijon 200g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$4.39·
Pak'nSave$2.64/100g$4.49·
New World$3.17/100g$5.39
Buy at
Pak'nSave$6.48

parmesan
$4.59/100g
need 50 gOrnelle Grated Parmesan 100g$4.59
Pak'nSave$4.59/100g$4.59·
Woolworths NZ$5.99·
New WorldN/A

plain flour
$0.13/100g
need 35 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00
