
Carrot Cake Overnight Oats
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
These carrot cake overnight oats taste exactly like your favourite spiced carrot cake, but in a healthy breakfast bowl you can prep ahead. Creamy oats are loaded with grated carrot, warming spices, and topped with a luscious cashew cream cheese icing. Make them Sunday night and wake up to dessert for breakfast all week long.
Ingredients
- rolled oats100 g
- chia seeds25 g
- ground cinnamon4 g
- ground ginger1 g
- ground nutmeg0.5 g
- vanilla extract5 ml
- maple syrup60 ml
- oat milk445 ml
- plant-based yoghurt100 g
- carrot — finely grated80 g
- raisins30 g
- walnuts — chopped50 g
- cashews — soaked in boiling water80 g
- lemon juice15 ml
Method
- Mix the dry ingredients In a large bowl, stir together the oats, chia seeds, cinnamon, ginger and nutmeg until evenly combined.
- Add the wet ingredients Pour in the vanilla, maple syrup, plant milk and plant yoghurt, then stir well until everything is thoroughly mixed. The mixture should look creamy and slightly thick.
- Fold in the carrot and extras Add the grated carrot, raisins and chopped walnuts, stirring until evenly distributed throughout the oat mixture.
- Make the icing Drain the soaked cashews and add them to a high-speed blender with the plant milk, maple syrup, lemon juice, vanilla and salt. Blend until completely smooth and creamy, about 2-3 minutes.
- Divide and chill Spoon the mixture into jars or bowls. Top each portion with a generous dollop of cashew icing, extra walnuts and grated carrot. Cover tightly and refrigerate for at least 4 hours, or preferably overnight. The oats will absorb the liquid and become wonderfully creamy. Serve and enjoy.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 100 g Gluten-free rolled oats instead of rolled oats
Nothing else changes; soak overnight as written.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $70.31 · 78% spare
$15.14
missing 2 items
New WorldBest choiceyou pay $138.03 · 91% spare
$12.73
missing 3 items
Pak'nSaveyou pay $91.13 · 90% spare
$8.75
missing 5 items
$3.79a serve
from $3.79 a serve at Woolworths NZ · 12 of 14 ingredients priced
About $15.14 of ingredients used for 4 serves.
$115.81 across 3 shops · 13 of 14 items priced · $16.59 more for bigger packs, 90% spare for later
$15.14
missing 2 items
you'll pay $70.31 · 78% of it spare
$12.73
missing 3 items
you'll pay $138.03 · 91% of it spare
$8.75
missing 5 items
you'll pay $91.13 · 90% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$33.74

rolled oats
$4.89
need 100 gWoolworths rolled oats whole grain australian 1.5kgclosest match
Woolworths NZ$4.89·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

chia seeds
$5.55
need 25 gTasti chia seeds 250gclosest match
Woolworths NZ$5.55·
Pak'nSave$2.25/100g$4.49·
New World$2.49/100g$24.90

ground cinnamon
$2.50
need 4 gMacro Organic cinnamon ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.93/10g$2.59·
New World$1.03/10g$2.89

ground nutmeg
$2.70
need 0.5 gWoolworths nutmeg ground 30gclosest match
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$1.15/10g$2.29·
New World$1.40/10g$4.00

maple syrup
$9.40
need 60 mlWoolworths maple syrup 250ml
Woolworths NZ$9.40·
New World$4.72/100ml$9.99·
Pak'nSaveN/A

plant-based yoghurt
$2.90
need 100 gMeadow Fresh Kalo Natural Greek Yoghurt 160gclosest match
Woolworths NZ$2.90·
Pak'nSave$1.81/100g$2.89·
New World$1.99/100g$3.19

carrot
$3.50
need 80 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19
Buy at
Pak'nSave$76.88

ground ginger
$1.04/10g
need 1 gMasterFoods Ground Ginger Jar 25g$2.59
Pak'nSave$1.04/10g$2.59·
New World$1.16/10g$2.89·
Woolworths NZ$8.49

oat milk
$2.49/1L
need 445 mlVitasoy Unsweetened Oat Milk 1L$2.49closest match
Pak'nSave$2.49/1L$2.49·
New World$4.49/1L$2.99·
Woolworths NZ$3.59

walnuts
$3.89/100g
need 50 gWalnuts 100g$38.90
Pak'nSave$3.89/100g$38.90·
New World$3.99/100g$39.90·
Woolworths NZN/A

cashews
$3.29/100g
need 80 gNatural Cashews 100g$32.90
Pak'nSave$3.29/100g$32.90·
Woolworths NZ$20.00·
New World$3.99/100g$39.90
Buy at
New World$5.19

raisins
$12.98/1kg
need 30 gPams Raisins 400g$5.19
New World$12.98/1kg$5.19·
Woolworths NZ$4.49·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- vanilla extract · 5 ml
