
Caramelized Beef and Peanut Noodles
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
Caramelized ground beef atop a tangle of creamy peanut noodles and veggies! The best weeknight dinner!
Ingredients
- ground beef450 g
- avocado oil15 ml
- cornstarch — 2 tsp5.2 g
- teriyaki sauce80 ml
- garlic clove — grated1 ea
- peanut butter85 g
- soy sauce80 ml
- rice vinegar30 ml
- sesame oil30 ml
- sugar13 g
- chili garlic sauce15 g
- green onions — thinly sliced5 ea
- red bell pepper — sliced1 ea
- spinach30 g
- stir-fry egg noodles170 g
Method
- Make the peanut sauce: blend the peanut butter, soy sauce, 60 ml (1/4 cup) warm water, rice vinegar, sesame oil, sugar and chili garlic sauce until smooth and creamy.
- Heat the avocado oil in a pan over high heat; add the ground beef and leave undisturbed for several minutes to get some browned spots. Break apart with a wooden spoon into small pieces.
- Add the cornstarch and stir fry for 15-30 seconds. Add the garlic and teriyaki sauce for a minute or so; it will sizzle and start to caramelise. Remove from the pan and keep warm (covered, or in a 350°F / 175°C oven).
- In the same pan, sauté the white parts of the green onions with the bell pepper and spinach (and a few basil leaves if you have them), adding more oil as needed.
- Boil the noodles for 3 minutes or according to the package directions; rinse with cold water to prevent sticking.
- Add the noodles and most of the peanut sauce to the veggies in the skillet and toss for 1-2 minutes. Serve immediately while hot and silky.
- Plate the noodles and add a scoop of beef on top. Garnish with the green onion tops and lots of black pepper, and drizzle with the remaining peanut sauce.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Caramelized Prawn and Peanut Noodles
- 600 g Prawns instead of ground beef
Toss the prawns in the cornstarch and stir-fry them for 2 to 3 minutes until just pink before adding the garlic and teriyaki; they need far less time than beef.
Vegetarian
Caramelized Plant-Based Mince and Peanut Noodles
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
Plant-based mince browns faster than beef and releases no fat, so add a little more oil and cook it for 4 to 5 minutes before the cornstarch and teriyaki.
Vegan
Caramelized Plant-Based Mince and Peanut Noodles
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
- 170 g Rice noodles instead of stir-fry egg noodles
Plant-based mince browns faster than beef and releases no fat, so add a little more oil and cook it for 4 to 5 minutes before the cornstarch and teriyaki. Soak or boil the rice noodles per the packet instead of the egg noodles.
Gluten-free
- 80 ml Gluten-free teriyaki sauce instead of teriyaki sauce
- 80 ml Tamari instead of soy sauce
- 170 g Rice noodles instead of stir-fry egg noodles
Cook the rice noodles per the packet and rinse them well; everything else is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $74.78 · 62% spare
$28.59
missing 2 items
Woolworths NZBest choiceyou pay $51.39 · 68% spare
$16.60
missing 3 items
Pak'nSaveyou pay $66.59 · 66% spare
$22.65
missing 4 items
$7.15a serve
from $7.15 a serve at New World · 13 of 15 ingredients priced
About $28.59 of ingredients used for 4 serves.
$79.86 across 3 shops · 14 of 15 items priced · $9.08 more for bigger packs, 71% spare for later
$28.59
missing 2 items
you'll pay $74.78 · 62% of it spare
$16.60
missing 3 items
you'll pay $51.39 · 68% of it spare
$22.65
missing 4 items
you'll pay $66.59 · 66% of it spare
Buy at
Pak'nSave$40.02

avocado oil
$3.80/100ml
need 15 mlGrove Cold Pressed Avocado Oil 100ml$18.99closest match
Pak'nSave$3.80/100ml$18.99·
Woolworths NZ$12.00·
New World$5.40/100ml$13.49

garlic clove
$0.65/10g
need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

sesame oil
$3.38/100ml
need 30 mlLee Kum Kee Pure Sesame Oil 100ml$6.99
Pak'nSave$3.38/100ml$6.99·
New World$3.57/100ml$7.39·
Woolworths NZN/A

chili garlic sauce
$0.29/100g
need 15 gPams Tomato Sauce 100g$1.69
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99·
Woolworths NZ$2.90

green onions
$2.99/1kg
need 5 itemsLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

red bell pepper
$0.46/10g
need 1 itemPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

spinach
$11.97/1kg
need 30 gBaby Spinach 300g$3.59closest match
Pak'nSave$11.97/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.50·
New World$37.42/1kg$4.49

stir-fry egg noodles
$0.60/100g
need 170 gEnso Authentic Hokkien Noodles 200g$1.19
Pak'nSave$0.60/100g$1.19·
New World$0.70/100g$1.39·
Woolworths NZ$2.89
Buy at
Woolworths NZ$10.17

teriyaki sauce
$3.49
need 80 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

soy sauce
$3.49
need 80 mlHigh Mark soy sauce reduced salt 550ml
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

rice vinegar
$3.19
need 30 mlObento Rice Wine Vinegar 250ml
Woolworths NZ$3.19·
New World$1.36/100ml$3.39·
Pak'nSaveN/A
Buy at
New World$29.67

ground beef
$21.99/1kg
need 450 gBulgogi Beef 1kg$21.99
New World$21.99/1kg$21.99·
Pak'nSave$22.99/1kg$22.99·
Woolworths NZN/A

peanut butter
$1.21/100g
need 85 gSkippy Creamy Peanut Butter 462g$5.59
New World$1.21/100g$5.59·
Woolworths NZ$7.79·
Pak'nSaveN/A

sugar
$0.50/100g
need 13 gChelsea White Sugar 100g$2.09closest match
New World$0.50/100g$2.09·
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.19
Not priced
- cornstarch · 5.2 g