
Campfire Stew
Recipe from Pinch of Nom · original post
An easy, warming and slimming-friendly stew, great if you're counting calories.
Ingredients
- gammon joint — all fat removed1 ea
- onions — chopped2 ea
- peppers — sliced3 ea
- garlic cloves — crushed3 ea
- paprika — 1 tsp2.5 g
- ground cumin — 1 tsp2.5 g
- ground coriander — 1 tsp2.5 g
- canned baked beans400 g
- canned chopped tomatoes400 g
- canned kidney beans — drained and rinsed400 g
- celery stick — chopped1 ea
- carrots — chopped; 2 large300 g
- button mushrooms — halved; about 8120 g
- tomato purée2 tbsp
- chilli flakes1 pinch
- Worcestershire sauce — 1 tbsp20 ml
- hot sauce1 tsp
Method
- Soak the gammon joint overnight in cold water if necessary.
- Reserve half of the sliced peppers, and add all the rest of the ingredients to the slow cooker, stir well and switch on.
- Set the slow cooker to high and cook for 6-8 hours (you can leave it on longer).
- 30 minutes before the end of cooking, stir in the reserved peppers.
- After 6 hours, check the consistency of the sauce and tenderness of the meat. The meat should be starting to fall apart and the sauce thickening. You can remove the lid and cook on high to finish the meat and thicken the sauce if necessary.
- The meat should have broken up, but if not, shred it in the slow cooker with two forks and mix well before serving.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 20 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Nothing changes in the cooking; add it to the slow cooker with everything else.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $52.81 · 21% spare
$41.94
missing 2 items
Woolworths NZBest choiceyou pay $39.58 · 45% spare
$21.82
missing 4 items
Pak'nSaveyou pay $35.21 · 31% spare
$24.47
missing 4 items · $2.65 more
$10.47a serve
from $10.47 a serve at New World · 15 of 17 ingredients priced
About $41.89 of ingredients used for 4 serves.
$42.44 across 3 shops · 15 of 17 items priced · $3.72 more for bigger packs, 37% spare for later
$41.94
missing 2 items
you'll pay $52.81 · 21% of it spare
$21.82
missing 4 items
you'll pay $39.58 · 45% of it spare
$24.47
missing 4 items · $2.65 more
you'll pay $35.21 · 31% of it spare
Buy at
Pak'nSave$20.77

peppers
$6.63/1kg
need 3 itemsFruzio Mixed Peppers 1kg$6.63closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$6.63/1kg$6.63·
New World$57.09/1kg$9.99·
Woolworths NZN/A

garlic cloves
$0.65/10g
need 3 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

paprika
$0.57/10g
need 2.5 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.88/10g$2.89

ground cumin
$0.57/10g
need 2.5 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89

canned chopped tomatoes
$3.98/1kg
need 400 gDavia Chopped Tomatoes 400g$1.59closest match
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.45·
New World$9.23/1kg$3.69

button mushrooms
$9.98/1kg
need 120 gPams White Button Mushrooms 400g$3.99
Pak'nSave$9.98/1kg$3.99·
New World$18.95/1kg$3.79·
Woolworths NZ$5.80

hot sauce
$0.29/100g
need 1 tspPams Tomato Sauce 100g$1.69
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99·
Woolworths NZ$3.49
Buy at
Woolworths NZ$13.59

onions
$2.60
need 2 itemsWoolworths fresh vegetable baby onions 500gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$2.60·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29

ground coriander
$2.50
need 2.5 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59

canned baked beans
$0.30
need 400 gWoolworths Essentials baked beans 420gclosest matchreal special
Woolworths NZ$0.30·
New World$0.74/100g$3.09·
Pak'nSave$0.78/100g$3.29

canned kidney beans
$1.20
need 400 gWoolworths beans red kidney no added salt 420gclosest match
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.48/1kg$2.19·
New World$5.87/1kg$2.29

carrots
$3.50
need 300 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19

Worcestershire sauce
$3.49
need 20 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99
Buy at
New World$8.08

celery stick
$20.76/1kg
need 1 itemPams Sticks Celery 1kg$5.19closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$20.76/1kg$5.19·
Woolworths NZ$5.65·
Pak'nSaveN/A

chilli flakes
$1.31/10g
need 1 pinchMasterFoods Chilli Flakes 22g$2.89
New World$1.31/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- gammon joint · 1 item
- tomato purée · 2 tbsp