
Buffalo Chicken Tostada Stacks
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Crunchy tostadas layered with buttery buffalo chicken, cheddar and pepper jack, topped with a creamy jalapeño ranch.
Ingredients
- boneless chicken breasts900 g
- cayenne pepper hot sauce240 ml
- salted butter85 g
- chipotle chilli powder — 1 tsp2.5 g
- seasoned salt — 2 tsp12 g
- tostada shells15 ea
- cheddar cheese — shredded115 g
- pepper jack cheese — shredded55 g
- avocado — sliced, for serving1 ea
- spring onions — sliced, for serving45 g
- sour cream120 g
- mayonnaise115 g
- buttermilk120 ml
- dried parsley — 3 tsp3 g
- dried dill2 tsp
- garlic powder1 tsp
- onion powder1 tsp
- pickled jalapeños100 g
- fresh chives — chopped6 g
- fresh coriander — for serving10 g
Method
- In the bowl of a slow cooker, combine the chicken, hot sauce, butter, chipotle chilli powder, seasoned salt and black pepper. Cover and cook on LOW for 3-4 hours or HIGH for 2 hours. Alternatively, cook in a covered skillet over medium heat for 15-20 minutes, until the chicken is cooked through.
- Shred the chicken and toss with the sauce. Remove the chicken from the sauce, reserving the extra buffalo sauce for serving. Preheat the oven to 425°F (220°C).
- Assemble the stacks: arrange 5 tostada shells on a baking sheet. Top each with cheese and buffalo chicken. Add another tostada, cheese and chicken. Finish with a third tostada, then add chicken and cheese. Bake for 10 minutes, until the cheese is melted.
- Make the ranch: in a glass measuring jug or blender, combine the sour cream, mayonnaise, buttermilk, parsley, dill, garlic powder, onion powder and 1/4-1/2 cup (about 50-100 g) of the pickled jalapeños. Whisk or blend until creamy, then stir in the chives.
- Top each stack with ranch, coriander, spring onions, avocado and the remaining pickled jalapeños. Spoon the reserved buffalo sauce over the top. Enjoy!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Buffalo Chickpea Tostada Stacks
- 550 g Chickpeas instead of boneless chicken breasts
Skip the slow cooker: simmer the drained chickpeas in the hot sauce, butter and spices in a covered skillet for 10 minutes, lightly crushing some, then assemble.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $92.70 · 33% spare
$62.41
missing 3 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $49.79 · 43% spare
$28.39
missing 5 items
Woolworths NZyou pay $59.77 · 56% spare
$26.46
missing 7 items
$12.66a serve
from $12.66 a serve at New World · 17 of 20 ingredients priced
About $63.30 of ingredients used for 5 serves.
$92.54 across 3 shops · 17 of 20 items priced · $12.22 more for bigger packs, 44% spare for later
$62.41
missing 3 items
you'll pay $92.70 · 33% of it spare
$28.39
missing 5 items
you'll pay $49.79 · 43% of it spare
$26.46
missing 7 items
you'll pay $59.77 · 56% of it spare
Buy at
Pak'nSave$24.35

sour cream
$1.32/100g
need 120 gMeadow Fresh Traditional Sour Cream 100g$3.29closest match
Pak'nSave$1.32/100g$3.29·
New World$1.91/100g$2.39·
Woolworths NZ$2.40

mayonnaise
$1.25/100g
need 115 gSideCar Original Mayonnaise 400g$5.00closest match
Pak'nSave$1.25/100g$5.00·
Woolworths NZ$5.79·
New World$2.00/100g$5.99

dried dill
$2.29/10g
need 2 tspMrs Rogers Naturals Eco Dill 10g$2.29
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
New World$2.79/10g$4.00·
Woolworths NZN/A

onion powder
$0.57/10g
need 1 tspMrs Rogers Naturals Eco Onion Powder Fine 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.66/10g$2.89

fresh chives
$3.99/10g
need 6 gThymebank Chives 10g$3.99
Pak'nSave$3.99/10g$3.99·
New World$5.98/10g$2.59·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$23.08

cayenne pepper hot sauce
$3.49
need 240 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

salted butter
$7.49
need 85 gWoolworths butter salted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.49·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39

cheddar cheese
$6.90
need 115 gZenzo cheese cheddar dairy free 250gclosest match
Woolworths NZ$6.90·
Pak'nSave$3.56/100g$4.99·
New World$4.35/100g$6.09

garlic powder
$2.70
need 1 tspWoolworths garlic powder 50g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.64/10g$2.89

fresh coriander
$2.50
need 10 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59
Buy at
New World$45.11

boneless chicken breasts
$29.29/1kg
need 900 g11 × Chop Chop Teriyaki Pieces Of Cooked Chicken Breast 85g$2.49real special
New World$29.29/1kg$2.49·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

chipotle chilli powder
$6.45/100g
need 2.5 gMrs Rogers Gelatine Powder 65g$4.19
New World$6.45/100g$4.19·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

seasoned salt
$0.02/10g
need 12 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89

pepper jack cheese
$2.24/100g
need 55 gPams Tasty Cheddar Cheese 100g$9.49closest match
New World$2.24/100g$9.49·
Pak'nSave$3.85/100g$3.85·
Woolworths NZ$6.59

dried parsley
$2.45/10g
need 3 gPams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20
Not priced
- tostada shells · 15 items
- buttermilk · 120 ml
- pickled jalapeños · 100 g

