
Buffalo Chicken Grilled Cheese
Recipe from Budget Bytes · original post · full recipe on budgetbytes.com
Leftover chicken tossed in a quick homemade Buffalo sauce, stuffed between American cheese and sourdough with a crispy mayo crust.
Ingredients
- American cheese4 slice
- sourdough bread2 slice
- cooked chicken — chopped140 g
- mayonnaise15 g
- blue cheese dressing — to dip30 ml
- salted butter — melted30 g
- hot sauce60 ml
- Worcestershire sauce — ½ tsp2.5 ml
- garlic powder0.25 tsp
Method
- Preheat a skillet over medium heat for 2 to 3 minutes.
- Mix the melted butter, hot sauce, Worcestershire sauce and garlic powder together.
- Pour the Buffalo sauce over the chopped or shredded cooked chicken and gently stir so every piece is coated. If using leftover chicken, warm it first (a couple of minutes in the microwave, covered, with a splash of broth or water) so the sandwich is hot all the way through.
- Spread mayonnaise over the outside of the bread slices.
- Lay the American cheese on the inside of both slices of bread.
- Add the warm saucy chicken to one slice and close the sandwich with the other slice.
- Toast the sandwich in the preheated skillet for 2 minutes on medium heat.
- Flip and toast for another 2 minutes, or longer on each side until golden and the cheese has melted.
- Slice in half and serve with blue cheese dressing for dipping.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Buffalo Chickpea Grilled Cheese
- 140 g Chickpeas instead of cooked chicken
- 2.5 ml Vegetarian Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Roughly smash the drained chickpeas and warm them in the Buffalo sauce in the skillet for 2 minutes before assembling; the toasting time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $53.18 · 30% spare
$37.09
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $62.19 · 31% spare
$43.17
missing 1 item
Woolworths NZyou pay $47.95 · 51% spare
$23.55
missing 2 items
$33.53a serve
$33.53 a serve, cheapest at Pak'nSave
About $33.53 of ingredients used for 1 serves.
$58.13 across 2 shops · all 9 items priced · $5.10 more for bigger packs, 42% spare for later
$37.09
no items missing
you'll pay $53.18 · 30% of it spare
$43.17
missing 1 item
you'll pay $62.19 · 31% of it spare
$23.55
missing 2 items
you'll pay $47.95 · 51% of it spare
Buy at
Pak'nSave$40.96

American cheese
$1.50/100g
need 4 sliceRolling Meadow Tasty Cheese 100g$11.99closest match
Pak'nSave$1.50/100g$11.99·
Woolworths NZ$13.59·
New World$1.90/100g$15.19

sourdough bread
$0.55/100g
need 2 slicePloughmans Bakery Sourdough Bread 100g$4.09
Pak'nSave$0.55/100g$4.09·
New World$1.50/100g$6.29·
Woolworths NZN/A

cooked chicken
$8.46/1kg
need 140 gIngham's Frozen Whole Chicken 850g$7.19closest match
Pak'nSave$8.46/1kg$7.19·
Woolworths NZ$8.00·
New World$38.86/1kg$12.49

mayonnaise
$1.25/100g
need 15 gSideCar Original Mayonnaise 400g$5.00closest match
Pak'nSave$1.25/100g$5.00·
Woolworths NZ$5.79·
New World$2.00/100g$5.99

blue cheese dressing
$3.96/100g
need 30 mlGenevieves Blue Cheese Dressing 245g$9.69 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$3.96/100g$9.69·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A
Buy at
Woolworths NZ$17.17

salted butter
$7.49
need 30 gWoolworths butter salted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.49·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39

hot sauce
$3.49
need 60 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

Worcestershire sauce
$3.49
need 2.5 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

garlic powder
$2.70
need 0.25 tspWoolworths garlic powder 50g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.64/10g$2.89