
Brown Butter Pumpkin Oatmeal Cookies
Recipe from Sally McKenney · original post · full recipe on sallysbakingaddiction.com
Soft and chewy fall cookies packed with pumpkin, oats, spices and brown butter, dipped in a brown butter glaze.
Ingredients
- canned pumpkin puree285 g
- unsalted butter — cut into 16 pieces226 g
- old-fashioned rolled oats170 g
- all-purpose flour208 g
- baking soda — 1 tsp4.5 g
- salt — ½ tsp3 g
- ground cinnamon — 1 ½ tsp3.8 g
- pumpkin pie spice2 tsp
- granulated sugar200 g
- brown sugar133 g
- large egg yolk — at room temperature1 ea
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- unsalted butter — for the glaze56 g
- powdered sugar — for the glaze180 g
- milk — for the glaze45 ml
- vanilla extract — ¼ tsp; for the glaze1.3 ml
Method
- Blot the pumpkin: Line a medium bowl with a double layer of paper towels. Place the pumpkin puree in the bowl. Using another paper towel, press down to blot excess moisture from the pumpkin. You may need to repeat a couple of times with new paper towels. After blotting, you will have about 225 g (1 cup) of pumpkin. Set aside.
- Brown the butter: Brown the 226 g of butter for the cookies together with the 56 g for the glaze. Place all 20 pieces of butter in a light-colored skillet over medium heat. Stir or whisk the butter constantly as it melts. Once melted, the butter will begin to foam. Keep stirring. After 5–8 minutes, the butter will begin browning—you’ll notice lightly browned specks at the bottom of the pan and a nutty aroma. As soon as the butter has browned, immediately remove from heat and pour it into a large heat-safe bowl, scraping in the browned solids. Set aside 28 g (2 Tbsp) of the brown butter for the glaze; the rest goes in the cookie dough. Allow to slightly cool.
- Make the cookies: Preheat the oven to 350°F (177°C). Line large baking sheets with parchment paper or silicone baking mats.
- In a large bowl, whisk together the oats, flour, baking soda, salt, cinnamon, and pumpkin pie spice.
- In another large bowl, whisk the brown butter, granulated sugar, and brown sugar until combined. Whisk in the egg yolk and vanilla extract, then whisk in the blotted pumpkin. Slowly stir the dry ingredients into the wet ingredients until combined. The cookie dough will be soft and sticky.
- Scoop the cookie dough, about 2 Tablespoons (45 g) each, and arrange 3 inches (7.5 cm) apart on the prepared baking sheets.
- Bake for 14–15 minutes or until the edges are lightly browned and set. Cool on the baking sheet for 10 minutes before transferring to a cooling rack to cool completely.
- Make the glaze: Stir the reserved brown butter; if it’s no longer liquid, warm it briefly. Whisk in the powdered sugar, milk, and vanilla until smooth. Lightly dip the top of each cookie into the glaze, sprinkle with a pinch of pumpkin pie spice if desired, and let the glaze set. Store covered at room temperature for up to 2 days or in the refrigerator for up to 1 week.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $26.44 · 66% spare
$9.06
missing 4 items
New Worldyou pay $31.03 · 65% spare
$10.84
missing 4 items · $1.78 more
Woolworths NZyou pay $30.53 · 71% spare
$8.91
missing 5 items
$0.38a serve
from $0.38 a serve at Pak'nSave · 10 of 14 ingredients priced
About $9.06 of ingredients used for 24 serves.
$33.64 across 3 shops · 11 of 14 items priced · $3.70 more for bigger packs, 72% spare for later
$9.06
missing 4 items
you'll pay $26.44 · 66% of it spare
$10.84
missing 4 items · $1.78 more
you'll pay $31.03 · 65% of it spare
$8.91
missing 5 items
you'll pay $30.53 · 71% of it spare
Buy at
Pak'nSave$20.67

canned pumpkin puree
$0.37/100g
need 285 gPams Tomato Puree 100g$1.49
Pak'nSave$0.37/100g$1.49·
New World$0.50/100g$1.99·
Woolworths NZN/A

unsalted butter
$1.80/100g
need 282 gMainland butter unsalted 500g$8.99
Pak'nSave$1.80/100g$8.99·
Woolworths NZ$7.69·
New World$2.20/100g$10.99

all-purpose flour
$0.13/100g
need 208 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

baking soda
$0.49/100g
need 4.5 gPams Baking Soda 100g$2.43
Pak'nSave$0.49/100g$2.43·
New World$0.62/100g$3.09·
Woolworths NZN/A

granulated sugar
$0.38/100g
need 200 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

brown sugar
$0.42/100g
need 133 gChelsea Soft Brown Sugar 500g$2.09closest match
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19·
New World$0.50/100g$2.49

powdered sugar
$0.38/100g
need 180 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19
Buy at
Woolworths NZ$11.38

old-fashioned rolled oats
$4.89
need 170 gWoolworths rolled oats whole grain australian 1.5kgclosest match
Woolworths NZ$4.89·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

ground cinnamon
$2.50
need 3.8 gMacro Organic cinnamon ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.93/10g$2.59·
New World$1.03/10g$2.89

milk
$3.99
need 45 mlFree From Lactose milk lite uht 1Lclosest match
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$6.76/1L$1.69·
New World$6.03/1L$1.81
Buy at
New World$1.59

salt
$0.02/10g
need 3 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89
Not priced
- pumpkin pie spice · 2 tsp
- large egg yolk · 1 item
- vanilla extract · 11.3 ml