
Brown Butter Chocolate Chip Cookies
Recipe from John Kanell · original post · full recipe on preppykitchen.com
Chewy chocolate chip cookies with deep brown sugar and vanilla notes, made with nutty browned butter and no mixer.
Ingredients
- unsalted butter — diced282 g
- all-purpose flour320 g
- baking powder — 1 tsp4.5 g
- baking soda — ½ tsp2.3 g
- salt — ¾ tsp4.5 g
- light brown sugar165 g
- granulated sugar100 g
- large eggs — 1 whole plus 1 yolk2 ea
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- semisweet chocolate chips270 g
- dark chocolate chips — optional90 g
Method
- Preheat the oven to 350°F (175°C). Line two large baking sheets with parchment paper.
- Place the butter in a medium skillet or wide saucepan over medium heat. Cook for 2 to 3 minutes, until melted and bubbling.
- Continue to cook for 3 to 5 more minutes, stirring frequently, until it is light to medium amber in color and the milk solids are medium brown.
- Remove the pan from the heat and immediately pour the butter into a large, heatproof mixing bowl. Stir it around in the bowl to help stop the cooking. If the milk solids at the bottom of the pan are still medium-brown, you can scrape them into the browned butter if you like.
- Whisk in the light brown and granulated sugars, then let cool until it's just warm, 20 to 30 minutes.
- Meanwhile, in a medium bowl, whisk together the flour, baking powder, baking soda and salt.
- To the butter mixture, add the egg, egg yolk and vanilla and whisk to combine.
- Add the flour mixture and stir to combine. Stir in the semisweet chocolate chips. Refrigerate the dough for 20 minutes.
- Scoop the dough into 3-tablespoon balls (66 g) and place on the baking sheets 3 inches (7.5 cm) apart. Press a few dark chocolate chips into the top of each cookie, if you like.
- Bake for 11 to 13 minutes or until the edges are light golden brown and the tops are dry (for best results, bake one sheet at a time). Let the cookies cool on the pan for 5 minutes, then move to a cooling rack. Store leftovers in an airtight container for up to 5 days.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $48.77 · 59% spare
$19.81
missing 2 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $27.87 · 65% spare
$9.87
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $38.43 · 58% spare
$16.06
missing 3 items · $6.19 more
$1.10a serve
from $1.10 a serve at New World · 9 of 11 ingredients priced
About $19.81 of ingredients used for 18 serves.
$41.21 across 3 shops · 10 of 11 items priced · $2.26 more for bigger packs, 71% spare for later
$19.81
missing 2 items
you'll pay $48.77 · 59% of it spare
$9.87
missing 3 items
you'll pay $27.87 · 65% of it spare
$16.06
missing 3 items · $6.19 more
you'll pay $38.43 · 58% of it spare
Buy at
Pak'nSave$20.46

unsalted butter
$1.80/100g
need 282 gMainland butter unsalted 500g$8.99
Pak'nSave$1.80/100g$8.99·
Woolworths NZ$7.69·
New World$2.20/100g$10.99

all-purpose flour
$0.13/100g
need 320 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

granulated sugar
$0.38/100g
need 100 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

semisweet chocolate chips
$1.10/100g
need 270 g2 × Pams Ready Salted Potato Chips 100g$1.65
Pak'nSave$1.10/100g$1.65·
Woolworths NZ$2.99·
New World$3.65/100g$4.89

dark chocolate chips
$1.10/100g
need 90 gPams Dark Compound Chocolate Chips 100g$4.39closest match
Pak'nSave$1.10/100g$4.39·
Woolworths NZ$5.00·
New World$1.39/100g$5.55
Buy at
New World$18.36

baking powder
$0.92/100g
need 4.5 gPams Baking Powder 400g$3.69
New World$0.92/100g$3.69·
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
Woolworths NZN/A

baking soda
$0.62/100g
need 2.3 gPams Baking Soda 500g$3.09
New World$0.62/100g$3.09·
Pak'nSave$0.49/100g$2.43·
Woolworths NZN/A

salt
$0.02/10g
need 4.5 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89

large eggs
$9.99
need 2 itemsFarmer Brown Free Range Large Size 7 Eggs 12 pack
New World$9.99·
Woolworths NZ$10.29·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Woolworths NZ$2.39

light brown sugar
$2.39
need 165 gWoolworths brown sugar 1kg
Woolworths NZ$2.39·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A
Not priced
- vanilla extract · 10 ml