
Broccoli-Cheddar Quinoa Salad
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Broccoli-Cheddar Quinoa Salad with apples, toasted almonds, and dates in Honey-Mustard Dressing. This easy quinoa salad is nutritious, filling, and perfect for make-ahead lunches.
Ingredients
- quinoa — rinsed170 g
- broccoli florets — finely chopped225 g
- Honeycrisp apple — diced1 ea
- sharp cheddar — grated or cubed55 g
- roasted salted almonds — coarsely chopped45 g
- pitted dates — finely chopped4 ea
- chopped fresh chives2 tbsp
- Dijon mustard2 tbsp
- apple cider vinegar — 2 tbsp40 ml
- honey — 1 tbsp28 g
- extra-virgin olive oil80 ml
- kosher salt — ¾ tsp; divided4.5 g
- black pepper0.25 tsp
Method
- Combine quinoa, 2 cups of water (or vegetable broth for extra flavor), and 1/2 tsp. salt in a medium pot. Bring to a boil, cover, and reduce the heat. Simmer for 15 minutes. Remove the pot from the heat and let it sit, covered, for 5 minutes. Fluff with a fork. Place broccoli in a large bowl and season with a good pinch of salt. Add hot quinoa and toss to combine; let sit for ~15 minutes. (The residual heat of the hot quinoa will help steam and slightly soften the broccoli.)
- Meanwhile, prepare Honey-Mustard Dressing by combining all ingredients in a glass jar or large glass measuring cup; shake or whisk well to combine. Taste and season with extra salt or black pepper, if needed, or an extra drizzle of honey if you prefer it sweeter.
- To the broccoli-quinoa mixture, add apples, cheese, almonds, dates, and chives. Pour dressing overtop and toss to combine.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Broccoli and Dairy-Free Cheddar Quinoa Salad
- 55 g Dairy-free cheddar instead of sharp cheddar
- 30 ml Maple syrup instead of honey
Nothing changes in the method; whisk the maple syrup into the dressing in place of the honey.
Dairy-free
Broccoli and Dairy-Free Cheddar Quinoa Salad
- 55 g Dairy-free cheddar instead of sharp cheddar
Nothing changes in the method; add the dairy-free cheddar where the cheese goes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $61.08 · 57% spare
$26.04
missing 1 item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $85.38 · 76% spare
$20.23
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $33.37 · 56% spare
$14.67
missing 6 items
$6.51a serve
from $6.51 a serve at New World · 12 of 13 ingredients priced
About $26.04 of ingredients used for 4 serves.
$91.39 across 3 shops · all 13 items priced · $4.11 more for bigger packs, 77% spare for later
$26.04
missing 1 item
you'll pay $61.08 · 57% of it spare
$20.23
missing 2 items
you'll pay $85.38 · 76% of it spare
$14.67
missing 6 items
you'll pay $33.37 · 56% of it spare
Buy at
Pak'nSave$70.42

quinoa
$1.33/100g
need 170 gPams Superfoods Red Quinoa 100g$5.99
Pak'nSave$1.33/100g$5.99·
New World$1.44/100g$6.49·
Woolworths NZN/A

sharp cheddar
$1.31/100g
need 55 gArnott's Shapes Originals Cheddar Crackers 175g$2.29
Pak'nSave$1.31/100g$2.29·
New World$2.20/100g$2.99·
Woolworths NZN/A

roasted salted almonds
$3.69/100g
need 45 gRoasted Salted Almonds 100g$36.90
Pak'nSave$3.69/100g$36.90·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

pitted dates
$5.73/1kg
need 4 itemsPams Pitted Dates 1kg$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$5.73/1kg$2.29·
New World$7.48/1kg$2.99·
Woolworths NZN/A

chopped fresh chives
$4.58/10g
need 2 tbspMrs Rogers Naturals Eco Chopped Chives 10g$2.29closest match
Pak'nSave$4.58/10g$2.29·
New World$5.98/10g$2.59·
Woolworths NZN/A

honey
$1.74/100g
need 28 gArataki Multi-Flora Honey 100g$8.69closest match
Pak'nSave$1.74/100g$8.69·
Woolworths NZ$4.69·
New World$2.56/100g$6.39

extra-virgin olive oil
$2.00/100ml
need 80 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

black pepper
$0.46/10g
need 0.25 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69
Buy at
Woolworths NZ$11.89

broccoli florets
$3.50
need 225 gWoolworths frozen broccoli florets 450g
Woolworths NZ$3.50·
New World$15.11/1kg$5.59·
Pak'nSaveN/A

Dijon mustard
$4.39
need 2 tbspWoolworths mustard dijon 200g
Woolworths NZ$4.39·
Pak'nSave$2.64/100g$4.49·
New World$2.90/100g$5.79

apple cider vinegar
$4.00
need 40 mlWoolworths apple cider vinegar 1Lclosest match
Woolworths NZ$4.00·
Pak'nSave$0.52/100ml$3.89·
New World$0.60/100ml$4.49
Buy at
New World$9.08

Honeycrisp apple
$3.66/1kg
need 1 itemPams Diced Apples 380g$1.39closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

kosher salt
$0.17/10g
need 4.5 gDavid's Kosher Salt 454g$7.69
New World$0.17/10g$7.69·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A