
Blueberry Pancakes with Spiced Orange Syrup
Recipe from Poh Ling Yeow · original post
Fluffy mock-buttermilk pancakes studded with blueberries, served warm with a cinnamon and star anise orange syrup and whipped vanilla crème fraîche. Makes about 8 pancakes.
Ingredients
- orange — zested1 ea
- orange juice250 ml
- caster sugar165 g
- cinnamon stick — broken in half1 ea
- star anise2 ea
- crème fraîche125 ml
- vanilla bean paste — 1 tsp5 ml
- icing sugar — 1 tbsp; sifted10 g
- milk375 ml
- white vinegar60 ml
- plain flour — sifted300 g
- baking powder — 3 tsp; sifted14 g
- salt — ½ tsp3 g
- caster sugar — 4 tbsp70 g
- eggs2 ea
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- butter — melted45 g
- blueberries — fresh or frozen; thawed225 g
- butter — chilled, for greasing the pan30 g
Method
- For the syrup, combine the orange zest, orange juice, 165 g caster sugar, cinnamon stick and 2-4 star anise in a small saucepan. Bring to the boil, then reduce to a simmer and stir until the sugar is dissolved. Remove from the heat and set aside to infuse further.
- For the vanilla crème fraîche, combine the crème fraîche, vanilla bean paste and 1-2 tablespoons icing sugar in a medium bowl and whisk until medium peaks form. Chill until needed.
- Combine the milk and vinegar in a bowl. Stir briefly and set aside: this is mock buttermilk. The real thing is best but can be hard to find.
- Combine all the dry ingredients in a medium bowl. Add the milk and vinegar mix, eggs, vanilla, 4 tablespoons caster sugar and melted butter. Stir as little as possible with a whisk until just combined.
- Heat a small non-stick frypan over medium heat. Stab a 4 cm cube of chilled butter halfway with a fork and slide it around the pan to coat. Wait for it to foam a little.
- Ladle about 1/3 cup of batter into the pan, then gently press about 10 blueberries evenly over the surface. Once the surface looks a little bubbly, flip with a spatula and cook until deep golden brown. Repeat until all the batter is used.
- Serve warm with the spiced orange syrup and vanilla crème fraîche.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 125 ml Coconut cream instead of crème fraîche
- 375 ml Soy milk instead of milk
- 45 g Dairy-free butter instead of butter
Chill the coconut cream and whip it with the vanilla and icing sugar to soft peaks; make the batter and fry the pancakes in dairy-free butter as written.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New WorldBest choiceyou pay $48.28 · 56% spare
$21.22
missing 4 items
Woolworths NZyou pay $49.60 · 52% spare
$23.98
missing 5 items
Pak'nSaveyou pay $36.29 · 66% spare
$12.48
missing 6 items
$5.31a serve
from $5.31 a serve at New World · 13 of 17 ingredients priced
About $21.22 of ingredients used for 4 serves.
$54.41 across 3 shops · 15 of 17 items priced · $1.86 more for bigger packs, 53% spare for later
$21.22
missing 4 items
you'll pay $48.28 · 56% of it spare
$23.98
missing 5 items
you'll pay $49.60 · 52% of it spare
$12.48
missing 6 items
you'll pay $36.29 · 66% of it spare
Buy at
Pak'nSave$19.84

orange
$3.49/1kg
need 1 itemNavel Oranges NZ 1kg$3.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$3.49/1kg$3.49·
New World$3.99/1kg$3.99·
Woolworths NZ$4.98

caster sugar
$0.42/100g
need 235 gChelsea Caster Sugar 500g$2.09closest match
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19·
New World$0.50/100g$2.19

milk
$2.09/1L
need 375 mlPams Lite UHT Milk 1L$2.09closest match
Pak'nSave$2.09/1L$2.09·
New World$2.39/1L$2.39·
Woolworths NZ$3.99

plain flour
$0.13/100g
need 300 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

baking powder
$0.87/100g
need 14 gPams Baking Powder 100g$3.49
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
New World$0.92/100g$3.69·
Woolworths NZN/A

blueberries
$13.58/1kg
need 225 gPams Blueberries 500g$6.79
Pak'nSave$13.58/1kg$6.79·
New World$13.98/1kg$6.99·
Woolworths NZ$7.25
Buy at
Woolworths NZ$23.11

vanilla bean paste
$6.70
need 5 mlHeilala baking blend vanilla bean paste 65gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$6.70·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

icing sugar
$2.19
need 10 gWoolworths icing sugar 500gclosest match
Woolworths NZ$2.19·
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New WorldN/A

white vinegar
$2.07
need 60 mlTastemaker white vinegar 750ml
Woolworths NZ$2.07·
Pak'nSave$0.28/100ml$2.09·
New World$0.32/100ml$2.39

butter
$7.45
need 75 gWoolworths Essentials butter unsalted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.45·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39
Buy at
New World$11.46

orange juice
$3.49
need 250 mlKeri Juice Kitchen Premium Orange Juice 1L
New World$3.49·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

cinnamon stick
$1.60/10g
need 1 itemMrs Rogers Premium Eco Cinnamon Sticks 20g$3.19 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$1.60/10g$3.19·
Woolworths NZ$3.19·
Pak'nSaveN/A

star anise
$2.90/10g
need 2 itemsMrs Rogers Premium Eco Star Anise 11g$3.19 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$2.90/10g$3.19·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89
Not priced
- crème fraîche · 125 ml
- vanilla extract · 10 ml
