
Bialy Babka
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
A savoury babka ribboned with buttery caramelised onions and poppy seeds. Eat it warm, plain or with butter or cream cheese, or alongside a bowl of soup. Add 1 to 2 cups grated gruyère to the onions for a French Onion Babka.
Ingredients
- unsalted butter — divided85 g
- whole milk90 ml
- instant yeast1.75 tsp
- granulated sugar15 g
- fine sea salt — 1 ½ tsp; divided9 g
- large eggs — 1 whole and 1 yolk only2 ea
- all-purpose flour295 g
- yellow onions — diced680 g
- poppy seeds — divided9 g
Method
- Make the dough: melt 55 g of the butter. In the bowl of a stand mixer, whisk together the melted butter, milk, yeast, sugar, 3/4 teaspoon salt, the egg and the yolk. Add the flour and knead with the dough hook on low for 5 to 7 minutes, until stretchy but soft. Transfer to an oiled bowl, cover tightly and leave in a warm spot for 1 1/2 to 2 hours, until about doubled. (In a cold kitchen, heat the oven to 200°F (95°C) for a few minutes, turn it off and rise the dough in there.)
- While the dough rises, cook the onions: melt the remaining 30 g butter in a large sauté pan over medium heat. Add the onions, toss to coat, cover and reduce to medium-low. Let them steep for 12 to 15 minutes, stirring once or twice.
- Uncover, raise the heat slightly and stir in the remaining 3/4 teaspoon salt. Cook, stirring every 5 minutes, for another 20 to 30 minutes, until golden brown, very tender and sweet. Raise the heat to medium-high and cook until a little dark at the edges, about 5 minutes more. Spread out on a plate to cool.
- Assemble: on a well-floured counter, roll the dough out to about 30 cm wide and as long as you can roll it thin, likely 25 to 35 cm. Spread the onions over in an even layer and sprinkle with 2 teaspoons poppy seeds. Roll up into a tight coil and chill on a parchment-lined tray in the freezer for 5 to 10 minutes.
- Butter a standard loaf pan and line the bottom and two sides with a parchment sling.
- Cut the chilled log lengthwise into two long strips and lay them side by side, cut sides up. Lift one over the other to form a twist, keeping the cut sides facing up, and transfer to the loaf pan. Cover and let rise another 45 minutes at room temperature.
- Heat the oven to 350°F (175°C). Sprinkle the babka with a couple of extra pinches of poppy seeds and bake for 40 to 45 minutes, until a skewer in the centre doesn't hit sticky dough or the internal temperature is 185°F (85°C). Cover with foil for the last few minutes if the onions brown too much.
- Cool in the pan as long as you can stand, then cut into thick slices with a serrated knife. Leftovers keep at room temperature, wrapped in foil, for a few days; toast slices gently to rewarm.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 85 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 90 ml Oat milk instead of whole milk
Use dairy-free butter for the dough, the onions and greasing the tin; rising and baking times are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
New WorldBest choiceyou pay $47.72 · 57% spare
$20.72
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveyou pay $18.04 · 68% spare
$5.72
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $27.06 · 80% spare
$5.47
missing 4 items
$2.59a serve
$2.59 a serve, cheapest at New World
About $20.72 of ingredients used for 8 serves.
$45.31 across 3 shops · all 9 items priced · $3.40 more for bigger packs, 56% spare for later
$20.72
no items missing
you'll pay $47.72 · 57% of it spare
$5.72
missing 3 items
you'll pay $18.04 · 68% of it spare
$5.47
missing 4 items
you'll pay $27.06 · 80% of it spare
Buy at
New World$25.96

whole milk
$1.90/100g
need 90 mlPams Instant Whole Milk Powder 400g$7.59 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$1.90/100g$7.59·
Pak'nSave$1.13/100g$11.29·
Woolworths NZN/A

instant yeast
$6.55/100g
need 1.75 tspEdmonds Instant Dry Yeast 12 x 8g$6.29
New World$6.55/100g$6.29·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

granulated sugar
$0.50/100g
need 15 gChelsea White Sugar 100g$2.09closest match
New World$0.50/100g$2.09·
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.19

large eggs
$9.99
need 2 itemsFarmer Brown Free Range Large Size 7 Eggs 12 pack
New World$9.99·
Woolworths NZ$10.29·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Pak'nSave$6.77

fine sea salt
$0.03/10g
need 9 gMrs Rogers Naturals Additive Free Fine Sea Salt 1kg$2.59
Pak'nSave$0.03/10g$2.59·
New World$0.03/10g$2.89·
Woolworths NZN/A

all-purpose flour
$0.13/100g
need 295 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

poppy seeds
$0.57/10g
need 9 gMrs Rogers Naturals Eco Poppy Seeds 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.75/10g$2.59·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$12.58

unsalted butter
$7.69
need 85 gWestgold butter unsalted 400gclosest match
Woolworths NZ$7.69·
Pak'nSave$3.20/100g$6.39·
New World$2.20/100g$10.99

yellow onions
$4.89
need 680 gThe Odd Bunch onions 2kgclosest match
Woolworths NZ$4.89·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29