
Beetroot & Berry Smoothie
Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com
A delicious twist on a simple berry smoothie, the addition of chopped raw beetroot not only provides vibrant colour, but also extra nutrients, making it an ideal way to start the day. The combination may sound strange, but trust us - it tastes amazing!
Ingredients
- banana — roughly chopped1 ea
- chia seeds12 g
- oat milk150 ml
- frozen mixed berries100 g
- raw beetroot — peeled and diced50 g
- cashew butter16 g
- maple syrup — optional5 ml
Method
- Tip all the ingredients into a high-speed blender and blitz until smooth. Add a little more milk if you prefer a thinner consistency.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
New Worldyou pay $67.80 · 88% spare
$8.28
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZBest choiceyou pay $31.41 · 80% spare
$6.20
missing 1 item
Pak'nSaveyou pay $20.15 · 67% spare
$6.68
missing 2 items
$4.14a serve
$4.14 a serve, cheapest at New World
About $8.28 of ingredients used for 2 serves.
$43.70 across 3 shops · all 7 items priced · $1.06 more for bigger packs, 84% spare for later
$8.28
no items missing
you'll pay $67.80 · 88% of it spare
$6.20
missing 1 item
you'll pay $31.41 · 80% of it spare
$6.68
missing 2 items
you'll pay $20.15 · 67% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$25.83

chia seeds
$5.55
need 12 gTasti chia seeds 250gclosest match
Woolworths NZ$5.55·
Pak'nSave$2.25/100g$4.49·
New World$2.49/100g$24.90

frozen mixed berries
$7.39
need 100 gWoolworths frozen mixed berries 500g
Woolworths NZ$7.39·
Pak'nSave$14.98/1kg$7.49·
New World$16.50/1kg$8.25

maple syrup
$9.40
need 5 mlWoolworths maple syrup 250ml
Woolworths NZ$9.40·
New World$4.72/100ml$9.99·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Pak'nSave$3.78

oat milk
$2.49/1L
need 150 mlVitasoy Unsweetened Oat Milk 1L$2.49closest match
Pak'nSave$2.49/1L$2.49·
New World$4.49/1L$2.99·
Woolworths NZ$3.59

raw beetroot
$3.07/1kg
need 50 gPams Sliced Beetroot 420g$1.29real special
Pak'nSave$3.07/1kg$1.29·
Woolworths NZ$1.99·
New World$7.31/1kg$3.29
Buy at
New World$14.09

cashew butter
$6.40/100g
need 16 gCeres Organics Organic Smooth Cashew Butter 220g$14.09
New World$6.40/100g$14.09·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
