
Batch-cooked smashed burger tacos
Recipe from Poppy O’Toole · original post · full recipe on poppycooks.com
Seasoned beef smashed onto mini tortillas, frozen raw and fried from frozen. Finish with melted cheese, burger sauce, sliced red onion and torn lettuce.
Ingredients
- beef mince — 15% fat400 g
- garlic granules6 g
- onion granules6 g
- Italian seasoning2 g
- salt12 g
- American mustard30 ml
- tomato ketchup30 ml
- mini flour tortillas8 ea
- American cheese8 slice
Method
- In a bowl, mix together the mince, garlic granules, onion granules, Italian seasoning, salt, mustard and ketchup until evenly distributed and well combined.
- Separate the mixture into 8 equal sized balls and smash each one down on to a tortilla. Using lightly oiled hands, flatten out the mixture each time so that it covers the surface of the wrap.
- To enjoy now, heat a frying pan with a drizzle of olive oil over a medium high heat. A few at a time, fry the tacos meat side down for 4-5 mins until golden brown, then flip so that the meat is uppermost. Place a slice of American cheese on top of each smashed burger, pop a lid on the pan for 1 min to melt the cheese. Finish topped with burger sauce, sliced onion and shredded lettuce. Repeat as necessary.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Batch-cooked smashed plant-based burger tacos
- 400 g Plant-based mince instead of beef mince
Fry from frozen for 3 to 4 minutes meat side down, a little less than beef.
Vegan
Batch-cooked smashed plant-based burger tacos
- 400 g Plant-based mince instead of beef mince
- 160 g Dairy-free cheese slices instead of american cheese
Fry from frozen for 3 to 4 minutes meat side down, and cover the pan a little longer to melt the dairy-free cheese.
Gluten-free
- 8 ea Corn tortillas instead of mini flour tortillas
Warm the corn tortillas before smashing the mince on so they do not crack; frying time is unchanged.
Dairy-free
- 160 g Dairy-free cheese slices instead of american cheese
Cover the pan a little longer to melt the dairy-free cheese.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $39.24 · 20% spare
$31.56
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $41.96 · 24% spare
$32.06
missing 3 items · $0.50 more
New Worldyou pay $43.95 · 8% spare
$40.28
missing 4 items
$3.57a serve
from $3.57 a serve at Pak'nSave · 6 of 9 ingredients priced
About $28.56 of ingredients used for 8 serves.
$44.13 across 2 shops · 7 of 9 items priced · $1.99 more for bigger packs, 28% spare for later
$31.56
missing 3 items
you'll pay $39.24 · 20% of it spare
$32.06
missing 3 items · $0.50 more
you'll pay $41.96 · 24% of it spare
$40.28
missing 4 items
you'll pay $43.95 · 8% of it spare
Buy at
Pak'nSave$34.75

beef mince
$23.98/1kg
need 400 gAffco Beef Mince 500g$11.99closest match
Pak'nSave$23.98/1kg$11.99·
Woolworths NZ$10.00·
New World$33.73/1kg$13.49

garlic granules
$0.57/10g
need 6 gMrs Rogers Naturals Eco Garlic Granules 40g$2.29closest matchreal special
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New WorldN/A

salt
$0.01/10g
need 12 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.49closest match
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
New World$0.02/10g$1.59·
Woolworths NZ$2.89

mini flour tortillas
$3.99
need 8 itemsPams Flour Tortillas ea
Pak'nSave$3.99·
New World$4.49·
Woolworths NZN/A

American cheese
$1.50/100g
need 8 sliceRolling Meadow Tasty Cheese 100g$11.99closest match
Pak'nSave$1.50/100g$11.99·
Woolworths NZ$13.59·
New World$1.90/100g$15.19
Buy at
Woolworths NZ$9.38

Italian seasoning
$4.99
need 2 gGault's seasoning spice italian blend 40g
Woolworths NZ$4.99·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

American mustard
$4.39
need 30 mlWoolworths mustard dijon 200g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$4.39·
Pak'nSave$2.64/100g$4.49·
New World$3.17/100g$5.39
Not priced
- onion granules · 6 g
- tomato ketchup · 30 ml