Batch-cooked ricotta, fennel and sausage lasagne

Recipe from Poppy O’Toole · original post · full recipe on poppycooks.com

A cheeky lasagne that swaps béchamel for lemony ricotta. Make it ahead, freeze it and bake it straight from frozen.

Serves 8Kid-friendly
porkpastabakefreezer-friendlyitalian
More from @poppy_cooks

Ingredients

  • pork sausages — meat squeezed out12 ea
  • salted butter50 g
  • leeks — thinly sliced2 ea
  • fennel bulbs — finely diced2 ea
  • garlic cloves — minced or grated6 ea
  • rosemary2 sprig
  • plain flour50 g
  • chicken stock700 ml
  • double cream250 ml
  • baby spinach — washed200 g
  • ricotta500 g
  • lemons — zest only2 ea
  • dried lasagne sheets400 g
  • cheddar — grated100 g

Method

  1. Heat a large saute pan over a high heat and add the sausage meat. Use a spatula to break it up into small chunks, then fry for 7-8 mins until golden brown. Remove from the pan with a slotted spoon, leaving the fat behind, and set aside in a bowl.
  2. Turn the heat down to medium. Chuck the butter into the pan and add the leeks and fennel, frying for 5-6 mins until softened but not coloured. Add the garlic and the herb sprigs and cook for 1 min until fragrant, then season with salt and pepper.
  3. Spoon the flour into the vegetable mixture and stir to combine. Cook out for 3-4 mins, stirring regularly, until thickened. Gradually add the chicken stock, bringing to the boil between each addition and ensuring everything is mixed in. Keep going until you've added all the stock.
  4. Stir in the double cream, chuck in the spinach to wilt, then give everything a good mix to combine. Season generously and add a grating of nutmeg to taste. Add the sausage meat back to the pan and fish out the whole herbs to discard.
  5. In a separate bowl, stir together the ricotta, lemon zest and a large pinch each of salt and pepper.
  6. To assemble, divide the sausage filling and ricotta between your ovensafe dishes, layering them up between lasagne sheets (start with a layer of sausage filling, then pasta sheets, then ricotta and so on, then finish with a layer of ricotta). Sprinkle with equal amounts of cheese.
  7. To enjoy now, preheat the oven to 200c/180c fan. Place the lasagne on a baking tray (to catch the drips) and pop it into the oven to bake for 45-50 mins until the pasta is cooked through, the filling is bubbling and the top is golden (cover with foil if at any point the top seems to be browning too quickly). Leave to stand for 10 mins before serving.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegetarian

    Batch-cooked ricotta, fennel and vegetarian sausage lasagne

    • 720 g Vegetarian sausages instead of pork sausages
    • 700 ml Vegetable stock instead of chicken stock

    Chop or crumble the vegetarian sausages and fry for 4–5 minutes until golden, adding a little oil as they release less fat; the rest is unchanged.

  • Gluten-free

    • 720 g Gluten-free pork sausages instead of pork sausages
    • 40 g Cornflour instead of plain flour
    • 400 g Gluten-free lasagne sheets instead of dried lasagne sheets

    Mix the cornflour into a splash of cold stock and stir it in after the rest of the stock instead of cooking a roux; gluten-free sheets may need covering with foil for the first 30 minutes so the top layer does not dry out.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Pak'nSaveBest choice

    you pay $68.43 · 14% spare

    $58.80

    missing 1 item

  • New World

    you pay $36.43 · 31% spare

    $24.97

    missing 5 items

  • Woolworths NZ

    you pay $43.64 · 25% spare

    $32.92

    missing 5 items

$7.49a serve

from $7.49 a serve at Pak'nSave · 13 of 14 ingredients priced

About $59.94 of ingredients used for 8 serves.

$78.11 across 3 shops · all 14 items priced · $1.50 more for bigger packs, 17% spare for later

Pak'nSaveBest choice

$58.80

missing 1 item

you'll pay $68.43 · 14% of it spare

New World

$24.97

missing 5 items

you'll pay $36.43 · 31% of it spare

Woolworths NZ

$32.92

missing 5 items

you'll pay $43.64 · 25% of it spare

Buy at Pak'nSave$62.44

pork sausages

$8.99

need 12 items2 × Hellers Genuine Pork Sausages ea

Pak'nSavePak'nSave$8.99·Woolworths NZWoolworths NZN/A·New WorldNew WorldN/A

leeks

$1.50

need 2 itemsStandard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

Pak'nSavePak'nSave$1.50·New WorldNew World$1.99·Woolworths NZWoolworths NZ$2.00

fennel bulbs

$3.29

need 2 items2 × Fennel Bulb 1 pack

Pak'nSavePak'nSave$3.29·Woolworths NZWoolworths NZN/A·New WorldNew WorldN/A

garlic cloves

$0.65/10g

need 6 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$0.65/10g$2.29·Woolworths NZWoolworths NZ$3.20·New WorldNew World$1.40/10g$4.00

chicken stock

$0.33/10g

need 700 mlContinental Chicken Stock 130g$4.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$0.33/10g$4.29·Woolworths NZWoolworths NZ$9.29·New WorldNew WorldN/A

ricotta

$2.28/100g

need 500 g2 × Pams Finest Hand Crafted Fresh Ricotta 100g$5.69

Pak'nSavePak'nSave$2.28/100g$5.69·Woolworths NZWoolworths NZN/A·New WorldNew WorldN/A

lemons

$4.49/1kg

need 2 itemsLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$4.49/1kg$4.49·New WorldNew World$4.99/1kg$4.99·Woolworths NZWoolworths NZ$5.78

Buy at Woolworths NZ$7.49

Buy at New World$8.18

dried lasagne sheets

$1.64/100g

need 400 g2 × Diamond Lasagne Sheets 250g$4.09

New WorldNew World$1.64/100g$4.09·Woolworths NZWoolworths NZN/A·Pak'nSavePak'nSaveN/A