
Batch-cooked lemongrass and ginger Thai-style fish cakes
Recipe from Poppy O’Toole · original post · full recipe on poppycooks.com
Freezer-friendly Thai-style fish and prawn cakes: make 16 ahead, freeze raw and fry when you need them. Serve with sweet chilli sauce, rice noodles, herbs and lime.
Ingredients
- cod — skinless and boneless500 g
- raw king prawns — shelled200 g
- green Thai curry paste45 g
- lemongrass stalks — bashed and roughly chopped2 ea
- fresh ginger — peeled and roughly chopped50 g
- garlic cloves — peeled4 ea
- fish sauce — to taste30 ml
- palm sugar8 g
- light soy sauce15 ml
- eggs2 ea
- cornflour200 g
Method
- Tip the fish, king prawns, curry paste, lemongrass, ginger, garlic, fish sauce, palm sugar and soy sauce into a food processor. Crack in the eggs and blitz to a paste. Tip the mixture into a bowl and mix through enough cornflour to make a wet dough (you may not need all 200g, so add it in batches).
- Wet your hands so that the mixture doesn't stick, then weigh out 16 equal balls of mixture (about 70g each), forming them into patty shapes about 2cm thick. Place the patties on a well-oiled baking tray - they will feel really wet, but that's normal!
- To eat now - refridgerate the patties for at least 1 hour to firm up. Heat a little oil in a frying pan over a medium heat. In batches, fry the fish cakes for 3-4 mins on each side, until cooked through, piping hot and golden. Or you can freeze the raw fish cakes in an airtight container for up to 3 months.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 15 ml Tamari instead of light soy sauce
Blitz the tamari in with the paste as written; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveyou pay $32.22 · 63% spare
$11.96
missing 3 items
Woolworths NZBest choiceyou pay $22.81 · 70% spare
$6.94
missing 4 items
New Worldyou pay $27.84 · 58% spare
$11.72
missing 4 items · $4.78 more
$1.50a serve
from $1.50 a serve at Pak'nSave · 8 of 11 ingredients priced
About $11.96 of ingredients used for 8 serves.
$35.53 across 2 shops · 8 of 11 items priced · $3.70 more for bigger packs, 75% spare for later
$11.96
missing 3 items
you'll pay $32.22 · 63% of it spare
$6.94
missing 4 items
you'll pay $22.81 · 70% of it spare
$11.72
missing 4 items · $4.78 more
you'll pay $27.84 · 58% of it spare
Buy at
Pak'nSave$23.85

raw king prawns
$18.11/1kg
need 200 gFisherking Raw Stir-Fry Prawns 800g$14.49
Pak'nSave$18.11/1kg$14.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

fresh ginger
$3.59/1kg
need 50 gGinger 1kg$3.59
Pak'nSave$3.59/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.49·
New World$8.99/1kg$8.99

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

palm sugar
$0.38/100g
need 8 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

cornflour
$0.40/100g
need 200 gPams Wheaten Cornflour 100g$1.59closest match
Pak'nSave$0.40/100g$1.59·
New World$0.50/100g$1.99·
Woolworths NZ$2.25
Buy at
Woolworths NZ$11.68

fish sauce
$3.49
need 30 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

light soy sauce
$3.49
need 15 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99
Not priced
- cod · 500 g
- green Thai curry paste · 45 g
- lemongrass stalks · 2 items
