
Baked Chickpeas with Pita Chips and Yogurt
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
Fatteh-inspired spiced baked chickpeas piled on oven-crisped pita chips with a finely chopped tomato-cucumber salad, lemon-tahini yogurt and toasted pine nuts — Middle Eastern nachos.
Ingredients
- dried chickpeas450 g
- olive oil — divided90 ml
- yellow onions — halved and thinly sliced2 ea
- garlic cloves — minced, divided4 ea
- ground cumin — 2 tsp5 g
- ground coriander — 2 tsp5 g
- paprika — 1 tsp2.5 g
- cayenne pepper0.5 tsp
- lemons — zested and juiced2 ea
- kosher salt — 2 tsp12 g
- vegetable broth950 ml
- pita breads6 ea
- flat-leaf parsley — chopped1 bunch
- pine nuts35 g
- tomatoes300 g
- large cucumber1 ea
- red onion — finely chopped30 g
- tahini90 g
- plain yogurt240 g
Method
- Soak the chickpeas (optional, but it saves a lot of cooking time): cover with plenty of water at room temperature for up to 24 hours; even 3 hours helps. Using canned chickpeas instead (four 425 g cans)? Skip this and use only 350 ml broth.
- Heat the oven to 375°F (190°C). In a large heavy pot such as a 4-litre Dutch oven, heat 60 ml olive oil over medium-high heat. Add the onions and cook for 5 minutes, until they begin to soften. Add 3 of the garlic cloves and cook 3 to 4 minutes more, until everything is wilted. Add the cumin, coriander, paprika, cayenne, a few gratings of lemon zest and the salt and cook for 1 minute.
- Add the drained chickpeas and the broth (for chickpeas that weren't soaked, add 240 ml water too). Bring to a boil and boil for one full minute, then cover and transfer to the oven.
- Bake until the chickpeas are firm-tender: 45 minutes for chickpeas soaked 24 hours, up to 75 minutes for a 2 to 3 hour soak, about 1 1/2 hours for unsoaked (check from 50 minutes on and add liquid if needed), or 15 minutes for canned.
- Meanwhile, make pita chips: separate the pita layers and cut into wedges. Arrange on a large baking sheet, brush with the remaining 2 tablespoons olive oil and sprinkle with salt. Bake alongside the chickpeas for 10 to 15 minutes, tossing occasionally, then cool.
- Toast the pine nuts on a baking sheet in the oven for about 5 minutes, tossing once or twice.
- Tomato-cucumber salad: chop the tomatoes and cucumber into very small pieces and mix with the finely chopped red onion. Dress to taste with olive oil, lemon juice, salt and pepper.
- Lemon-tahini yogurt: whisk the tahini with the juice of 1 lemon, the remaining garlic clove and 4 tablespoons water until smooth. Whisk in the yogurt a quarter at a time and season with salt.
- Serve and let everyone assemble: pita chips first, then the baked chickpeas, a dollop of yogurt sauce, the tomato-cucumber salad, parsley, pine nuts and an extra sprinkle of paprika, plus hot sauce if you like.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Baked Chickpeas with Pita Chips and Soy Yoghurt
- 240 g Unsweetened soy yoghurt instead of plain yogurt
Whisk the soy yoghurt into the lemon tahini as written; it is a little thinner, so add less water.
Dairy-free
Baked Chickpeas with Pita Chips and Soy Yoghurt
- 240 g Unsweetened soy yoghurt instead of plain yogurt
Whisk the soy yoghurt into the lemon tahini as written; it is a little thinner, so add less water.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $102.42 · 53% spare
$48.46
missing 2 items
New Worldyou pay $123.80 · 59% spare
$50.60
missing 2 items · $2.14 more
Woolworths NZyou pay $75.49 · 37% spare
$47.54
missing 4 items
$8.08a serve
from $8.08 a serve at Pak'nSave · 17 of 19 ingredients priced
About $48.46 of ingredients used for 6 serves.
$114.61 across 3 shops · 18 of 19 items priced · $7.27 more for bigger packs, 61% spare for later
$48.46
missing 2 items
you'll pay $102.42 · 53% of it spare
$50.60
missing 2 items · $2.14 more
you'll pay $123.80 · 59% of it spare
$47.54
missing 4 items
you'll pay $75.49 · 37% of it spare
Buy at
Pak'nSave$68.90

olive oil
$1.60/100ml
need 90 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

ground cumin
$0.57/10g
need 5 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89

paprika
$0.57/10g
need 2.5 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.88/10g$2.89

cayenne pepper
$0.76/10g
need 0.5 tspMrs Rogers Naturals Eco Ground Cayenne Pepper 30g$2.29closest match
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$0.93/10g$4.00·
Woolworths NZN/A

lemons
$4.49/1kg
need 2 itemsLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78

pita breads
$3.59
need 6 itemsPams White Round Pita Bread
Pak'nSave$3.59·
Woolworths NZ$4.49·
New WorldN/A

flat-leaf parsley
$2.86/10g
need 1 bunchMrs Rogers Naturals Eco Parsley 10g$2.29closest match
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
New World$2.45/10g$2.45·
Woolworths NZ$3.20

pine nuts
$3.59/100g
need 35 gDeluxe Natural Mixed Nuts 100g$35.90closest matchreal special
Pak'nSave$3.59/100g$35.90·
New World$4.09/100g$40.90·
Woolworths NZN/A

red onion
$2.99/1kg
need 30 gPeeled Red Onions 1kg$2.99real special
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50
Buy at
Woolworths NZ$14.45

dried chickpeas
$1.20
need 450 g2 × Woolworths chickpeas no added salt 420gclosest match
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.48/1kg$2.19·
New World$5.87/1kg$2.29

yellow onions
$2.60
need 2 itemsWoolworths fresh vegetable baby onions 500g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$2.60·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29

ground coriander
$2.50
need 5 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59

plain yogurt
$6.95
need 240 gYoplait yoghurt tub greek style natural 1kg
Woolworths NZ$6.95·
Pak'nSave$1.36/100g$3.39·
New World$1.52/100g$3.79
Buy at
New World$31.26

kosher salt
$0.17/10g
need 12 gDavid's Kosher Salt 454g$7.69
New World$0.17/10g$7.69·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

vegetable broth
$1.66/100ml
need 950 ml2 × Campbell's chicken stock bone broth 500ml$8.29closest match
New World$1.66/100ml$8.29·
Woolworths NZ$8.29·
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49

tomatoes
$9.99/1kg
need 300 gPams Fresh Tomatoes 1kg$6.99
New World$9.99/1kg$6.99·
Pak'nSave$11.63/1kg$3.49·
Woolworths NZ$4.95
Not priced
- tahini · 90 g
