
Autumn Naan Pizzas
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Autumn Naan Pizzas with caramelized shallots, pumpkin puree, ground sausage, crispy sage, and fontina cheese. These easy fall pizzas abound with seasonal flavors and come together in just 30 minutes.
Ingredients
- extra-virgin olive oil — 2 tbsp; divided40 ml
- shallots — thinly sliced120 g
- ground pork sausage225 g
- naan breads4 ea
- canned pumpkin puree245 g
- dried oregano — ½ tsp0.5 g
- fontina cheese — grated125 g
- whole-milk ricotta165 g
- fresh sage leaves3 tbsp
- hot honey — 1 tbsp; to drizzle28 g
Method
- Preheat oven to 425°F (220°C). Heat 1 Tbsp. olive oil in a skillet over medium heat. Add shallots and cook until softened, about 4 to 5 minutes. Crumble sausage into pan and cook until browned, about 6 to 7 minutes.
- Arrange naan breads on a large rimmed baking sheet. Spoon pumpkin puree evenly over each bread, and sprinkle with a little dried oregano. Sprinkle Fontina cheese evenly over each bread, followed by sausage and shallot mixture. Spoon small dollops of ricotta cheese overtop.
- Place sage leaves in a small bowl and drizzle with remaining 1 Tbsp. olive oil, rubbing oil into leaves. Scatter sage leaves over each naan pizza. Transfer pan to the oven and bake for ~15 minutes, until pizzas are golden and crisp. Drizzle each pizza with hot honey, and garnish with cracked black pepper.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 225 g Vegetarian sausages instead of ground pork sausage
Remove the skins and crumble the vegetarian sausages into the shallots; they brown in about 4 to 5 minutes rather than 6 to 7.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New WorldBest choiceyou pay $58.68 · 75% spare
$14.81
missing 2 items
Pak'nSaveyou pay $56.33 · 71% spare
$16.19
missing 2 items · $1.38 more
Woolworths NZyou pay $54.27 · 55% spare
$24.40
missing 4 items
$3.70a serve
from $3.70 a serve at New World · 8 of 10 ingredients priced
About $14.81 of ingredients used for 4 serves.
$62.17 across 2 shops · 9 of 10 items priced · $5.95 more for bigger packs, 73% spare for later
$14.81
missing 2 items
you'll pay $58.68 · 75% of it spare
$16.19
missing 2 items · $1.38 more
you'll pay $56.33 · 71% of it spare
$24.40
missing 4 items
you'll pay $54.27 · 55% of it spare
Buy at
Pak'nSave$46.34

extra-virgin olive oil
$2.00/100ml
need 40 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

shallots
$12.99/1kg
need 120 gShallots 1kg$12.99
Pak'nSave$12.99/1kg$12.99·
Woolworths NZ$13.49·
New World$13.99/1kg$13.99

ground pork sausage
$16.64/1kg
need 225 gTurk's Crumbed Chicken Sausages 450g$7.49closest match
Pak'nSave$16.64/1kg$7.49·
New World$21.09/1kg$9.49·
Woolworths NZ$12.95

canned pumpkin puree
$0.37/100g
need 245 gPams Tomato Puree 100g$1.49
Pak'nSave$0.37/100g$1.49·
New World$0.50/100g$1.99·
Woolworths NZN/A

whole-milk ricotta
$2.28/100g
need 165 gPams Finest Hand Crafted Fresh Ricotta 100g$5.69
Pak'nSave$2.28/100g$5.69·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

hot honey
$1.74/100g
need 28 gArataki Multi-Flora Honey 100g$8.69closest match
Pak'nSave$1.74/100g$8.69·
Woolworths NZ$4.69·
New World$2.56/100g$6.39
Buy at
New World$15.83

dried oregano
$1.63/10g
need 0.5 gPams Oregano 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70

fontina cheese
$2.24/100g
need 125 gPams Tasty Cheddar Cheese 100g$9.49closest match
New World$2.24/100g$9.49·
Pak'nSave$3.85/100g$3.85·
Woolworths NZ$9.79
Not priced
- fresh sage leaves · 3 tbsp
