
Aubergine Borani
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
We stumbled across Borani on a trip and honestly could not stop thinking about it when we got home. It's a Persian-inspired aubergine dish that layers smoky roasted aubergine with garlicky tomatoes, green chilli and a tangle of fresh dill, and the whole thing is just stunning. Every bite has this gorgeous combination of soft, yielding aubergine and bright, punchy flavour that feels really special without being fussy. It's one of those recipes that looks proper impressive on the table but is actually very doable once you get into it. Make this tonight and you'll totally understand why we've been banging on about it.
Ingredients
- aubergines — sliced into rounds2 ea
- garlic cloves4 ea
- tomato purée30 g
- ground cumin2 g
- ground turmeric3 g
- ground coriander2 g
- onion — sliced1 ea
- tomatoes — sliced300 g
- green chilli — deseeded and sliced1 ea
- vinegar15 ml
- sugar6 g
- plant-based yoghurt200 g
- lemon — zested and juiced0.5 ea
- extra virgin olive oil30 ml
- dried mint1 g
- Aleppo pepper flakes2 g
- pine nuts — toasted20 g
- fresh dill10 g
Method
- Roast the aubergine Slice the aubergine into rounds ½ cm thick Place on the baking tray and drizzle with olive oil Bake for 25 minutes or until just cooked and slightly golden, or air-fry for 15 minutes, flipping half way through until golden
- Prep the veg Peel and mince the garlic Peel and slice the onion Slice the tomatoes Deseed and slice the green chilli lengthways Pick the dill leaves
- Make the base Heat a large frying pan with olive oil Add the garlic and sauté until fragrant Add the tomato paste, ground cumin, turmeric and ground coriander and cook for two minutes Layer up the tomatoes first, then sliced onion, aubergine and chilies Pour over the vinegar, sugar and water, then cover with a lid and leave to simmer for 15 minutes until everything is cooked and softened, then give it all a mix together
- Make the yoghurt Place the yoghurt in a bowl and grate over the garlic, zest the lemon and add the juice Mix to combine and taste to season with salt
- Finish and serve Spoon the yoghurt on a plate and top with the aubergine borani Finish with extra virgin olive oil, dried mint, aleppo pepper, the dill leaves and pine nuts
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $89.85 · 66% spare
$30.43
missing 2 items
New Worldyou pay $110.77 · 68% spare
$35.61
missing 2 items · $5.18 more
Woolworths NZyou pay $57.84 · 51% spare
$28.13
missing 4 items
$15.22a serve
from $15.22 a serve at Pak'nSave · 16 of 18 ingredients priced
About $30.43 of ingredients used for 2 serves.
$88.47 across 3 shops · 16 of 18 items priced · $3.73 more for bigger packs, 72% spare for later
$30.43
missing 2 items
you'll pay $89.85 · 66% of it spare
$35.61
missing 2 items · $5.18 more
you'll pay $110.77 · 68% of it spare
$28.13
missing 4 items
you'll pay $57.84 · 51% of it spare
Buy at
Pak'nSave$72.09

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

ground cumin
$0.57/10g
need 2 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89

ground turmeric
$0.76/10g
need 3 gMasterFoods Ground Turmeric 34g$2.59
Pak'nSave$0.76/10g$2.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.85/10g$2.89

onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

vinegar
$0.28/100ml
need 15 mlPams Malt Vinegar 750ml$2.09
Pak'nSave$0.28/100ml$2.09·
Woolworths NZ$2.07·
New World$0.32/100ml$2.39

sugar
$0.38/100g
need 6 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

plant-based yoghurt
$0.40/100g
need 200 gKashish Standard Natural Yoghurt 750g$2.99
Pak'nSave$0.40/100g$2.99·
Woolworths NZ$4.20·
New World$0.64/100g$4.79

lemon
$4.49/1kg
need 0.5 itemsLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 30 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

dried mint
$2.29/10g
need 1 gMrs Rogers Naturals Eco Mint 10g$2.29closest match
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$5.45·
New World$3.66/10g$5.49

pine nuts
$3.59/100g
need 20 gDeluxe Natural Mixed Nuts 100g$35.90closest matchreal special
Pak'nSave$3.59/100g$35.90·
New World$4.09/100g$40.90·
Woolworths NZN/A

fresh dill
$2.29/10g
need 10 gMrs Rogers Naturals Eco Dill 10g$2.29
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
New World$2.79/10g$4.00·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$4.40

ground coriander
$2.50
need 2 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59

green chilli
$1.90
need 1 itemFresh Vegetable Standardclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Buy at
New World$11.98

tomatoes
$9.99/1kg
need 300 gPams Fresh Tomatoes 1kg$6.99
New World$9.99/1kg$6.99·
Pak'nSave$11.63/1kg$3.49·
Woolworths NZ$4.95
Not priced
- tomato purée · 30 g
- Aleppo pepper flakes · 2 g
