
Apple Muffins
Recipe from John Kanell · original post · full recipe on preppykitchen.com
Apple and cinnamon muffins packed with diced apple and crowned with a crunchy brown sugar streusel.
Ingredients
- all-purpose flour — divided300 g
- light brown sugar — divided165 g
- granulated sugar — divided150 g
- ground cinnamon — 2 tsp; divided5 g
- unsalted butter — divided156 g
- baking powder — 1 ¼ tsp5.6 g
- salt — ½ tsp3 g
- large eggs2 ea
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- whole milk60 ml
- apples — peeled, cored and diced220 g
Method
- Preheat the oven to 400°F (200°C). Grease a 12-cup muffin tin with baking spray or line with cupcake papers.
- For the topping: in a medium bowl, stir together 55 g of the brown sugar, 60 g of the flour, 50 g of the granulated sugar and 1/2 tsp of the cinnamon. Melt 43 g of the butter and stir it in with a fork until the mixture is combined but still clumpy. Set aside.
- For the muffins: in a medium mixing bowl, whisk together the remaining 240 g flour, the baking powder, the remaining 1 1/2 tsp cinnamon and the salt.
- In another medium bowl, toss the diced apples with 2 tablespoons of the flour mixture until well coated.
- In a large mixing bowl, beat the remaining 113 g softened butter with the remaining 110 g brown sugar and 100 g granulated sugar on medium speed until creamy, about 2 minutes. Add the eggs one at a time, beating until well combined. Scrape down the bowl and beat in the vanilla.
- With the mixer on low speed, add a third of the flour mixture, followed by half of the milk. Continue alternating between the flour and milk, mixing just until combined. Fold in the apples. Divide the batter among the muffin cups, about 1/3 cup per muffin (they will be mostly full). Sprinkle the topping evenly over the batter, about 2 to 3 tablespoons per muffin.
- Bake for 10 minutes.
- Reduce the oven temperature to 350°F (175°C) and bake for 12 to 15 minutes more, or until a toothpick inserted into the center comes out with a few moist crumbs. Cool for 10 minutes in the pan, then move to a wire rack. Store in an airtight container at room temperature for up to 3 days.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 156 g Vegan butter instead of unsalted butter
- 14 g Ground flaxseed instead of large eggs
- 60 ml Oat milk instead of whole milk
Mix the flaxseed with 90 ml water and rest 5 minutes, then beat it in where the eggs go; bake as written.
Dairy-free
- 156 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 60 ml Oat milk instead of whole milk
Use the dairy-free butter softened for creaming and melted for the streusel, as written; baking times stay the same.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New WorldBest choiceyou pay $42.22 · 64% spare
$15.09
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $38.26 · 79% spare
$7.96
missing 3 items
Pak'nSaveyou pay $19.03 · 62% spare
$7.19
missing 4 items
$1.26a serve
from $1.26 a serve at New World · 9 of 11 ingredients priced
About $15.09 of ingredients used for 12 serves.
$43.32 across 3 shops · 10 of 11 items priced · $4.41 more for bigger packs, 65% spare for later
$15.09
missing 2 items
you'll pay $42.22 · 64% of it spare
$7.96
missing 3 items
you'll pay $38.26 · 79% of it spare
$7.19
missing 4 items
you'll pay $19.03 · 62% of it spare
Buy at
New World$22.86

baking powder
$0.92/100g
need 5.6 gPams Baking Powder 400g$3.69
New World$0.92/100g$3.69·
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
Woolworths NZN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89

large eggs
$9.99
need 2 itemsFarmer Brown Free Range Large Size 7 Eggs 12 pack
New World$9.99·
Woolworths NZ$10.29·
Pak'nSaveN/A

whole milk
$1.90/100g
need 60 mlPams Instant Whole Milk Powder 400g$7.59 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$1.90/100g$7.59·
Pak'nSave$1.13/100g$11.29·
Woolworths NZN/A
Buy at
Pak'nSave$5.07

all-purpose flour
$0.13/100g
need 300 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

granulated sugar
$0.38/100g
need 150 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

apples
$3.39/1kg
need 220 gPams Diced Apples 1kg$1.29closest match
Pak'nSave$3.39/1kg$1.29·
New World$3.66/1kg$1.39·
Woolworths NZ$5.50
Buy at
Woolworths NZ$15.39

light brown sugar
$2.39
need 165 gWoolworths brown sugar 1kg
Woolworths NZ$2.39·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

ground cinnamon
$2.50
need 5 gMacro Organic cinnamon ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.93/10g$2.59·
New World$1.03/10g$2.89

unsalted butter
$10.50
need 156 gMainland butter unsalted 500g
Woolworths NZ$10.50·
Pak'nSave$3.20/100g$6.39·
New World$2.20/100g$10.99
Not priced
- vanilla extract · 5 ml