Apple Cinnamon Bread

Recipe from Pinch of Nom · original post

Apple Cinnamon Bread is a cosy autumnal bake with warming cinnamon and sweet apple, lovely with a morning cuppa or as a handy snack.

Serves 12 90 min 3.2g proteinKid-friendly
More from @pinchofnom

Ingredients

  • reduced-fat spread100 g
  • granulated sweetener100 g
  • medium eggs2 ea
  • vanilla essence — 1 tsp5 ml
  • self-raising flour200 g
  • ground cinnamon — 2 tsp5 g
  • baking powder — 1 tsp4.5 g
  • skimmed milk100 ml
  • cooking apple — peeled and diced1 ea
  • caster sugar — 1 tsp4.3 g

Method

  1. Preheat the oven to 170ºC and grease and line the loaf tin with non-stick baking paper.
  2. Add the reduced-fat spread and sweetener to a large mixing bowl. Mix with an electric whisk for 1-2 minutes, until smooth and creamy.
  3. Add the eggs and vanilla and whisk again. The mixture will look wet and curdled, but don't worry — this is normal.
  4. Add the flour, cinnamon, and baking powder, and whisk until combined. Pour in the milk and whisk for 2 minutes, until the mixture is thick and smooth.
  5. Peel and dice the apple into 1/2 cm dice. Add the apple to a bowl with the caster sugar and mix to coat.
  6. Pour half the cake mixture into the bottom of the loaf tin and spread out flat. Top with the apple, spreading out evenly. Pour the rest of the cake batter on top, roughly smoothing out the top.
  7. Pop into the oven for 45 minutes to 1 hour. Check the loaf after 45 minutes by inserting a skewer into the centre — it should come out clean. If it needs a little longer, continue cooking and loosely cover the top with foil to prevent it from becoming too brown.
  8. Remove from the oven and leave to cool in the tin. Transfer to a wire wrack and leave to cool completely before slicing, then serve.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegan

    • 100 g Dairy-free spread instead of reduced-fat spread
    • 120 g Unsweetened apple sauce instead of medium eggs
    • 100 ml Oat milk instead of skimmed milk

    The loaf is denser without eggs and may need 5 to 10 minutes longer; check with a skewer from 50 minutes.

  • Dairy-free

    • 100 g Dairy-free spread instead of reduced-fat spread
    • 100 ml Oat milk instead of skimmed milk

    Nothing changes in the mixing or baking time.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Pak'nSaveBest choice

    you pay $26.73 · 81% spare

    $5.04

    missing 1 item

  • New World

    you pay $32.34 · 58% spare

    $13.55

    missing 1 item · $8.51 more

  • Woolworths NZ

    you pay $24.57 · 73% spare

    $6.63

    missing 3 items

$0.42a serve

from $0.42 a serve at Pak'nSave · 9 of 10 ingredients priced

About $5.04 of ingredients used for 12 serves.

$33.39 across 3 shops · all 10 items priced · $2.60 more for bigger packs, 63% spare for later

Pak'nSaveBest choice

$5.04

missing 1 item

you'll pay $26.73 · 81% of it spare

New World

$13.55

missing 1 item · $8.51 more

you'll pay $32.34 · 58% of it spare

Woolworths NZ

$6.63

missing 3 items

you'll pay $24.57 · 73% of it spare

Buy at New World$18.66

granulated sweetener

$7.96/100g

need 100 gEqual Spoonful Sweetener 100g$8.99closest match

New WorldNew World$7.96/100g$8.99·Woolworths NZWoolworths NZN/A·Pak'nSavePak'nSaveN/A

baking powder

$0.92/100g

need 4.5 gPams Baking Powder 400g$3.69

New WorldNew World$0.92/100g$3.69·Pak'nSavePak'nSave$0.87/100g$3.49·Woolworths NZWoolworths NZN/A

cooking apple

$3.66/1kg

need 1 itemPams Diced Apples 380g$1.39closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

New WorldNew World$3.66/1kg$1.39·Woolworths NZWoolworths NZ$2.99·Pak'nSavePak'nSave$5.79

Buy at Woolworths NZ$11.19

Buy at Pak'nSave$3.54

reduced-fat spread

$0.31/100g

need 100 gPams Value Table Spread 100g$1.55closest matchreal special

Pak'nSavePak'nSave$0.31/100g$1.55·New WorldNew World$0.44/100g$2.19·Woolworths NZWoolworths NZ$4.20

vanilla essence

$0.16/10ml

need 5 mlPams Vanilla Flavoured Essence 10ml$1.99

Pak'nSavePak'nSave$0.16/10ml$1.99·Woolworths NZWoolworths NZN/A·New WorldNew WorldN/A