
Apple Cake with Brown Sugar Glaze
Recipe from Sally McKenney · original post · full recipe on sallysbakingaddiction.com
A soft, tender, moist spiced apple cake with juicy apples in every bite, topped with a buttery brown sugar glaze.
Ingredients
- all-purpose flour313 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- baking soda — ¾ tsp3.4 g
- salt — ½ tsp3 g
- ground cinnamon — 2 tsp5 g
- ground nutmeg — ½ tsp1.3 g
- ground ginger0.25 tsp
- ground allspice — ¼ tsp0.6 g
- vegetable oil240 ml
- granulated sugar200 g
- brown sugar100 g
- unsweetened applesauce240 g
- large eggs — at room temperature4 ea
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- orange juice30 ml
- large apples — peeled and chopped; about 360 g3 ea
- unsalted butter — for the glaze56 g
- brown sugar — for the glaze200 g
- heavy cream120 ml
- salt — a pinch0.4 g
- powdered sugar — sifted60 g
Method
- Preheat the oven to 350°F (177°C) and grease a 9×13-inch (23×33 cm) baking pan.
- Make the cake: Whisk the flour, baking powder, baking soda, salt, cinnamon, nutmeg, ginger, and allspice together in a large bowl.
- Whisk the oil, granulated sugar, brown sugar, applesauce, eggs, vanilla, and orange juice together in a medium bowl. Pour the wet ingredients into the dry ingredients and whisk until combined. Fold in the chopped apples. It will seem like a lot of apples and that’s OK!
- Spread the batter evenly into the pan. Bake for 45–50 minutes, loosely tenting with foil around the 30-minute mark to prevent over-browning. The cake is done when a toothpick inserted in the center comes out clean.
- Set the pan on a wire rack and cool for at least 30 minutes before topping or serving.
- Make the glaze: Combine the butter, brown sugar, heavy cream, and salt in a medium saucepan over medium heat. Stir constantly until the butter melts, then stop stirring and bring to a rapid boil. Boil for 1 minute. Turn the heat to low, stir, and simmer for 1 minute. Remove from heat and whisk in the sifted powdered sugar. Cool for at least 20 minutes to slightly thicken.
- Spoon the glaze over the cake right before serving (the cake can still be warm). If the glaze thickens too much, microwave for 15 seconds and stir. Cover leftovers and store at room temperature for 2 days or in the refrigerator for up to 5 days.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 56 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 120 ml Oat cream instead of heavy cream
Make the glaze exactly as written with dairy-free butter and oat cream; it may need a minute or two longer cooling to thicken.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New WorldBest choiceyou pay $73.05 · 79% spare
$15.43
missing 2 items
Pak'nSaveyou pay $39.90 · 67% spare
$13.24
missing 5 items
Woolworths NZyou pay $57.31 · 64% spare
$20.86
missing 5 items
$1.29a serve
from $1.29 a serve at New World · 17 of 19 ingredients priced
About $15.43 of ingredients used for 12 serves.
$56.85 across 3 shops · 17 of 19 items priced · $4.86 more for bigger packs, 77% spare for later
$15.43
missing 2 items
you'll pay $73.05 · 79% of it spare
$13.24
missing 5 items
you'll pay $39.90 · 67% of it spare
$20.86
missing 5 items
you'll pay $57.31 · 64% of it spare
Buy at
New World$27.92

baking powder
$0.92/100g
need 9 gPams Baking Powder 400g$3.69
New World$0.92/100g$3.69·
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
Woolworths NZN/A

baking soda
$0.62/100g
need 3.4 gPams Baking Soda 500g$3.09
New World$0.62/100g$3.09·
Pak'nSave$0.49/100g$2.43·
Woolworths NZN/A

salt
$0.02/10g
need 3.4 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89

large eggs
$9.99
need 4 itemsFarmer Brown Free Range Large Size 7 Eggs 12 pack
New World$9.99·
Woolworths NZ$10.29·
Pak'nSaveN/A

orange juice
$3.49
need 30 mlKeri Juice Kitchen Premium Orange Juice 1L
New World$3.49·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

large apples
$3.66/1kg
need 3 itemsPams Diced Apples 380g$1.39closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

heavy cream
$0.94/100ml
need 120 mlPams Fresh Cream 500ml$4.68
New World$0.94/100ml$4.68·
Pak'nSave$0.93/100ml$2.79·
Woolworths NZ$4.69
Buy at
Pak'nSave$10.55

all-purpose flour
$0.13/100g
need 313 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

ground ginger
$1.04/10g
need 0.25 tspMasterFoods Ground Ginger Jar 25g$2.59
Pak'nSave$1.04/10g$2.59·
New World$1.16/10g$2.89·
Woolworths NZ$8.49

ground allspice
$0.76/10g
need 0.6 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Allspice 30g$2.29closest match
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$0.93/10g$4.00

granulated sugar
$0.38/100g
need 200 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

powdered sugar
$0.38/100g
need 60 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19
Buy at
Woolworths NZ$18.38

ground cinnamon
$2.50
need 5 gMacro Organic cinnamon ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.93/10g$2.59·
New World$1.03/10g$2.89

ground nutmeg
$2.70
need 1.3 gWoolworths nutmeg ground 30gclosest match
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$1.15/10g$2.29·
New World$1.40/10g$4.00

vegetable oil
$3.10
need 240 mlWoolworths vegetable oil 750mlclosest match
Woolworths NZ$3.10·
New World$0.58/100ml$11.69·
Pak'nSaveN/A

brown sugar
$2.39
need 300 gWoolworths brown sugar 1kg
Woolworths NZ$2.39·
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
New World$0.50/100g$2.49

unsalted butter
$7.69
need 56 gWestgold butter unsalted 400gclosest match
Woolworths NZ$7.69·
Pak'nSave$3.20/100g$6.39·
New World$2.20/100g$10.99
Not priced
- unsweetened applesauce · 240 g
- vanilla extract · 5 ml