
20-Minute Vegan Mac and Cheese
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
EASY homemade vegan mac and cheese. Creamy, cheesy, and SO comforting! Ready in 20 minutes with 9 simple whole food ingredients. Gluten-free optional.
Ingredients
- raw cashews210 g
- shell pasta225 g
- lemon juice — 2 tbsp40 ml
- nutritional yeast2 tbsp
- garlic cloves — peeled2 ea
- ground turmeric — ¼ tsp0.6 g
- chili powder0.5 tsp
- sea salt — 1 tsp6 g
- black pepper1 pinch
Method
- Place cashews in a heatproof bowl and cover with boiling water. Let soak for 15-20 minutes, until very soft. Drain and rinse the cashews and set aside.
- Meanwhile, bring a large pot of water to a boil and generously salt. Add the pasta, stir, and cook according to package instructions. Reserve 1 cup (240 ml) of pasta water (amount as original recipe is written // adjust if altering batch size), then drain and return the noodles to the pot, off of the heat.
- After soaking, transfer the cashews to a high-speed blender. Add the lemon juice, nutritional yeast, garlic, turmeric, chili powder, salt, pepper, and 1/2 cup (120 ml // amount as recipe is written // adjust if altering batch size) reserved pasta water. Blend until smooth. Add more pasta water if necessary to reach your desired consistency. Taste and adjust seasonings if needed, adding nutritional yeast for cheesiness, lemon juice for acidity/brightness, turmeric for more vibrant color, and salt to taste. It should be very flavorful!
- Pour the cheese sauce over the pasta and toss to coat. Add more pasta water as needed to coat the noodles.
- Serve immediately as is or garnish with vegan parmesan cheese (optional). Leftovers will keep in a sealed container up to 3-4 days. Reheat leftovers in the microwave or on the stovetop over medium-low heat until hot, adding a little plain unsweetened dairy-free milk (almond typically works best) to rehydrate as needed. Not freezer friendly.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 225 g Gluten-free pasta instead of shell pasta
Cook the gluten-free pasta to its packet time and keep the starchy pasta water as written to loosen the sauce.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $64.62 · 59% spare
$26.52
missing 1 item
Woolworths NZBest choiceyou pay $36.73 · 56% spare
$16.32
missing 2 items
Pak'nSaveyou pay $49.24 · 65% spare
$17.28
missing 2 items · $0.96 more
$6.64a serve
from $6.64 a serve at New World · 8 of 9 ingredients priced
About $26.54 of ingredients used for 4 serves.
$56.23 across 3 shops · all 9 items priced · $13.40 more for bigger packs, 61% spare for later
$26.52
missing 1 item
you'll pay $64.62 · 59% of it spare
$16.32
missing 2 items
you'll pay $36.73 · 56% of it spare
$17.28
missing 2 items · $0.96 more
you'll pay $49.24 · 65% of it spare
Buy at
Pak'nSave$44.06

raw cashews
$3.29/100g
need 210 gNatural Cashews 100g$32.90
Pak'nSave$3.29/100g$32.90·
Woolworths NZ$20.00·
New World$3.99/100g$39.90

shell pasta
$0.32/100g
need 225 gPams Spaghetti Pasta 100g$1.59
Pak'nSave$0.32/100g$1.59·
New World$0.36/100g$1.79·
Woolworths NZ$2.49

nutritional yeast
$3.33/100g
need 2 tbspPams All Purpose Active Yeast 100g$4.99
Pak'nSave$3.33/100g$4.99·
New World$3.59/100g$5.39·
Woolworths NZN/A

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

black pepper
$0.46/10g
need 1 pinchPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69
Buy at
New World$9.87

ground turmeric
$0.85/10g
need 0.6 gMasterFoods Ground Turmeric 34g$2.89
New World$0.85/10g$2.89·
Pak'nSave$0.76/10g$2.59·
Woolworths NZ$2.70

chili powder
$6.45/100g
need 0.5 tspMrs Rogers Gelatine Powder 65g$4.19
New World$6.45/100g$4.19·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

sea salt
$0.06/10g
need 6 gMrs Rogers Naturals Coarse Sea Salt 500g$2.79closest match
New World$0.06/10g$2.79·
Pak'nSave$0.05/10g$2.59·
Woolworths NZ$2.89
