
1-Pot Kale Sweet Potato Curry
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
A hearty 1-pot curry with kale, sweet potato, and roasted cashews. Red curry is infused with coconut milk for big flavor and creamy texture. Just 30 minutes required!
Ingredients
- coconut oil — 1 ½ tbsp30 ml
- shallot — minced1 ea
- minced fresh ginger2 tbsp
- garlic cloves — minced6 ea
- red chili — thinly sliced1 ea
- red curry paste2 tbsp
- large sweet potato — peeled and cubed1 ea
- canned light coconut milk800 ml
- maple syrup — 1 tbsp20 ml
- ground turmeric — 1 ½ tsp3.8 g
- frozen peas — optional35 g
- kale — chopped60 g
- roasted cashews — optional70 g
- lemon — juiced1 ea
Method
- Heat a large pot over medium heat. Once hot, add coconut oil, shallot, ginger, garlic, and chili. Sauté for 2-3 minutes, stirring frequently.
- Add red curry paste and sweet potato, stir, and cook for 2 minutes more.
- Add coconut milk, maple syrup, turmeric, and a pinch of salt and stir. Bring to a simmer over medium heat.
- Once simmering, add peas (optional) and slightly reduce heat. You want a simmer, not a boil, which should be around low to medium-low heat.
- Cook for 5-10 minutes, stirring occasionally, to soften the potato and peas and infuse them with curry flavor.
- At this time, also taste and adjust the flavor of the broth as needed. I added more maple syrup for sweetness, sea salt for saltiness, and turmeric for a more intense curry flavor. You can also add more curry paste for more spice and intense curry flavor. Don't be shy with seasonings - this curry should be very flavorful.
- Once the broth is well seasoned and the potatoes are softened, add kale, cashews (optional) and lemon juice, and cover. Simmer for 3-4 minutes more over low to medium-low heat.
- Serve over rice, quinoa, or steamed broccoli (broccoli and rice being my favorites). This dish gets elevated with the addition of more lemon juice and Thai or Italian basil for serving.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 30 g Gluten-free red curry paste instead of red curry paste
Fry the gluten-free curry paste with the sweet potato as before, and serve over rice or quinoa.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $87.82 · 60% spare
$35.33
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $89.67 · 45% spare
$49.54
missing 3 items · $14.21 more
New Worldyou pay $102.52 · 59% spare
$41.69
missing 4 items
$8.79a serve
from $8.79 a serve at Pak'nSave · 11 of 14 ingredients priced
About $35.16 of ingredients used for 4 serves.
$103.72 across 2 shops · 13 of 14 items priced · $18.60 more for bigger packs, 59% spare for later
$35.33
missing 3 items
you'll pay $87.82 · 60% of it spare
$49.54
missing 3 items · $14.21 more
you'll pay $89.67 · 45% of it spare
$41.69
missing 4 items
you'll pay $102.52 · 59% of it spare
Buy at
Pak'nSave$87.82

coconut oil
$1.50/100ml
need 30 mlPams Coconut Oil 1L$14.99
Pak'nSave$1.50/100ml$14.99·
Woolworths NZ$9.29·
New World$2.32/100ml$9.29

shallot
$12.99/1kg
need 1 itemShallots 1kg$12.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$12.99/1kg$12.99·
Woolworths NZ$13.49·
New World$13.99/1kg$13.99

minced fresh ginger
$3.59/1kg
need 2 tbspGinger 1kg$3.59real special
Pak'nSave$3.59/1kg$3.59·
Woolworths NZ$2.49·
New World$8.99/1kg$8.99

garlic cloves
$0.65/10g
need 6 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

red curry paste
$0.86/100g
need 2 tbspPams Tomato Paste 150g$1.29
Pak'nSave$0.86/100g$1.29·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

canned light coconut milk
$0.60/100ml
need 800 ml2 × Trident Light Coconut Milk 100ml$2.39
Pak'nSave$0.60/100ml$2.39·
Woolworths NZ$2.49·
New WorldN/A

ground turmeric
$0.76/10g
need 3.8 gMasterFoods Ground Turmeric 34g$2.59
Pak'nSave$0.76/10g$2.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.85/10g$2.89

frozen peas
$3.45/1kg
need 35 gPams Frozen Garden Peas 1kg$3.45closest match
Pak'nSave$3.45/1kg$3.45·
New World$3.49/1kg$3.49·
Woolworths NZ$3.50

kale
$42.90/1kg
need 60 gRed Curly Kale 100g$4.29closest match
Pak'nSave$42.90/1kg$4.29·
New World$4.99·
Woolworths NZN/A

roasted cashews
$3.29/100g
need 70 gRoasted Salted Cashews 100g$32.90
Pak'nSave$3.29/100g$32.90·
Woolworths NZ$20.00·
New World$3.99/100g$39.90

lemon
$4.49/1kg
need 1 itemLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78
Buy at
Woolworths NZ$15.90

large sweet potato
$6.50
need 1 itemVege Deli Crisps potato chips yellow sweet potato 100g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$6.50·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

maple syrup
$9.40
need 20 mlWoolworths maple syrup 250ml
Woolworths NZ$9.40·
New World$4.72/100ml$9.99·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- red chili · 1 item